Soomaal toimub Soome-ugri ekspeditsioonidele pühendatud loodusõhtu 25.05

Sel laupäeval, 30. mail kell 18 toimub Soomaa rahvuspargi külastuskeskuses loodusõhtu „Nähtamatud rahvad“, mis on pühendatud Soome-ugri rahvaste asualadele korraldatud ekspeditsioonide 30. aastapäevaks.
Eesti Kunstiakadeemia on uurimisekspeditsioone meie sugulashõimude ainelise pärandi ja traditsioonide kogumise eesmärgil korraldanud alates 1978. aastast. Ekspeditsioonide välitööde esmane ülesanne on olnud dokumenteerida rahvaste traditsioonilist kunsti joonistustena. Lisaks on välitööde käigus tehtud foto- ja heliülesvõtteid, mis on tihti ainulaadsed, kandes endas Soome-ugri väikerahvaste ja nende elukeskkonna vääramatu hääbumise traagikat.

Sellest, miks ekspeditsioone korraldatakse, kes seal osalevad ja mida on nende kolme aastakümne jooksul korda saadetud räägib Eesti kunstiakadeemia Soome-ugri uurimisprogrammi juht, EKA kunsti- ja kultuuriantropoloogia dotsent Kadri Viires koos erinevatel aastatel uurimisreisidel osalenutega. Omapoolse lisakommentaari annab dr J.L. Rousselot Müncheni antropoloogiamuuseumist.

Loodusõhtu illustreerimiseks avatakse rahvuspargi külastuskesuses ekspeditsioonide 30 aastapäevaks koostatud fotonäitus "Nähtamatud rahvad".

Kadri Viires: "Näituse 16 suurel fotoportreel kujutatud eakad inimesed ei ole anonüümsed uurimisreisidel kohatud tüübid, vaid eelkõige oma keele, kultuuri ja mõttelaadi kandjad ning hoidjad. Venemaa kaardi suur roosa ala ei ole ühtne rahvamass, see koosneb paljudest väikestest kultuuridest ja soomeugrilased on osa neist. Portreedel kujutatud inimesed ei ole plakatlikult naerusuised, vaid elust ja tuultest parkunud ning pigem sisepoolevaatavalt mõtlikud. Igal tahvlil on lisatud ka rahvakunstist pärinev dekoratiivne motiiv."

Loodusõhtu korraldavad RMK ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös Keskkonnaameti ja MTÜ Mardu Stuudioga. Loodusõhtu on kõigile huvilistele tasuta. Näitus "Nähtamatud rahvad" jääb avatuks kuni 31.08.2009.

Soomaa rahvuspargi külastuskeskus asub Kõrtsi-Tõramaal, Tipu külas, Kõpu vallas Viljandimaal.

Lisainfo:
Rait Parts
RMK Soomaa rahvuspargi külastuskorralduse spetsialist
Tel 5346 7391
E-post rait.partsrmk.ee