Venemeister voolib koos vabatahtlikega riigimetsa haabadest ühepuupaate 08.06

Järgnevate suvekuude jooksul valmistab osav haabjameister Jaan Keerdo riigimetsas langetatud haabadest haabja ehk ühepuupaadi. Selleks otstarbeks langetati RMK Ida-Virumaa metskonnas kolm 80-aastast haaba. Narvas toimuvatest nädalapikkustest paadivoolimistöökodadest saavad osa võtta kõik huvilised.
Igal suvekuul on võimalik terve nädala jooksul haabjameister Jaan Keerdo käe all õppida, kuidas valmib ajalooline ühepuupaat ehk haabjas. Narva Muuseumi Põhjaõue kuraator rääkis, et Keerdo osales mõned aastad tagasi ka unikaalse puidust kaubapurjeka Emajõe lodja ehk Jõmmu valmistamisel ning on valmis nüüd oma nõu ja jõuga abistama kõiki, kellel haabjaehituse vastu huvi. „Meister jagab seitsme päeva jooksul õpetusi nii materjali kui tööriistade valiku kohta ning näitab, kuidas valmib üks korralik ja ehe puidust ühepuupaat,“ oli Põhjaõue kuraator põnevil ning kutsus kõiki huvilisi ettevõtmist oma silmaga kaema.

Narva Muuseumi Põhjaõues toimuvad interaktiivsed haabjaehitustalgud 8.–12. juunini, 7.–16. juulini ning 1-7. augustini. Samal ajal on huvilistel võimalik väikese tasu eest haabjasõit Narva jõel ka omal nahal järgi proovida ning suve lõpus lastakse valminud haabjad pidulikult vette.

Haabjas ehk vene on ühepuupaat, mis on levinud peamiselt soome-ugri rahvaste seas. Tegu on ühe vanema paaditüübiga, mis tahutakse välja ühest – tavaliselt jämeda haava – puutüvest. Paadile kuju andmiseks kuumutatakse haabja pardad lõkete ning kuuma vee abil pehmeks ja painutatakse laiali.

RMK toetab Narva muuseumi haabjaehituseks vajaliku materjaliga, sarnane koostöö on RMK-l ka Emajõe Lodjaseltsiga.

RMK on metsaseadusega moodustatud riigitulundusasutus, mille põhiülesanne on riigimetsa säästlik ja efektiivne majandamine. Lisaks loob RMK puhkevõimalusi Eesti riigimetsas ja kaitsealadel ning kujundab loodusteadlikkust. RMK majandab 38% Eesti metsadest.

Lisainfo:
Alar Süda
RMK Ida-Virumaa metskond
Telefon 676 7298, 506 1698
e-post alar.sudarmk.ee
www.rmk.ee

Indrek Randoja
Narva Muuseumi ürituste-projektijuht
Telefon 35 99 242, 55 47 047
e-post indrek.randoja@narvamuuseum.ee
www.narvamuuseum.ee