RMK liitus SIIA SAAB märgiga 30.12

RMK liitus ligipääsetavuse hea tahte märgiga SIIA SAAB, sest pakub looduses puhkamise võimalusi, mida saavad kasutada ka erivajadustega inimesed.

Võrdõigusvolinik Liisa Pakosta sõnul on RMK ja teise äsja märgiga liitunud ettevõtte - Puhta vee teemapargi - tegevus elavaks näiteks, et ka loodus- ja matkarajad saavad pakkuda elamusi kõigile inimestele hoolimata kellegi erivajadusest. „Oleme heas mõttes metsarahvas ja seetõttu on loodusele ligipääsu tagamine märgilise tähtsusega”, rõhutas Pakosta. “Ja jälle saab kinnitust, et erivajadustega inimestele ligipääsu võimaldamine aitab tegelikult kõiki inimesi. Kui uuringute järgi on osa noori ja lapsi on kaotamas sidet loodusega, siis aitab parem ligipääsetavus loodusega tutvust teha juba lapsekärust või julgustavad vanavanemaid koos lapselastega ringi liikuma. Eri meeltele mõeldud tegevused pakuvad elamusi ka neile, kel kõik meeled töökorras, ent alakasutatud,” lisas Pakosta.

RMK juhatuse esimees Aigar Kallas tõi välja, et paljud RMK pakutavad võimalused on kasutatavad nii ratastoolis liikujatele, vaegnägijatele, vaegkuuljatele kui ka intellektipuudega inimestele, kuid seni on kõige rohkem jõutud arendada ratastooli kasutajatele mõeldud võimalusi.

„Võimalus loodusest rõõmu tunda on universaalne inimõigus. Kauni Eestimaa avastamisel ei tohi takistuseks saada ei ilm, aastaaeg ega erivajadus. RMK looduskeskused üle Eesti on ligipääsetavad ka liikumisraskustega inimestele, samuti Elistvere loomapark ja Sagadi metsakeskus,“ ütles Kallas. Info ratastoolis liikumiseks sobivate matka- ja õpperadade, lõkkekohtade, puhkeplatside ja metsaonnide kohta leiab RMK veebiaadressilt www.loodusegakoos.ee.  

Puhta vee teemapargi loodusgiid ja MTÜ Ökokratt juhatuse liige Priit Adler ütles, et arenenud riikides soovitavad arstid tihti tervise hoidmiseks ja taastumiseks liikuda looduses. „Puhta vee teemapargi teraapilises Meelteaias kutsume avastama loodust ja iseennast kõigi viie meele: nägemise, kuulmise, haistmise, kompimise ja maitsmise abil. See on arendav kogemus ja sobilik kõigile. 16. sajandil rajatud metsaparki oleme aga ehitanud loodusrajad, mida saab mugavalt läbida ka ratastoolis liikudes,“ selgitas Adler. Samuti saavad erivajadustega inimesed kasutada Puhta vee teemapargi õppekeskust ning osaleda neile kohandatud õppeprogrammides.  

Ligipääsetavuse hea tahte märgi „SIIA SAAB“ on võtnud kasutusele veel Statistikaamet, AS Andmevara, Rahvusooper Estonia, Eesti Töötukassa, Tallinna Tehnikaülikool, Ülemiste Keskus, Eesti Kunstimuuseumi filiaalid Kumu, Kadrioru ja Niguliste muuseum, Teater Vanemuine, IT Kolledž, Pimedate Ööde Filmifestival,  AQVA Spa & Hotel, Restoran Tuljak, Metsavenna talu Mõniste vallas ja Võru Tarbijate Ühistu Maksimarket.   Võrdõigusvoliniku kantselei loodud hea tahte märk „SIIA SAAB. Ligipääs kõigile“ väärtustab kõigile avatud ja ligipääsetavat keskkonda. Ettevõtjad ja asutused, kes soovivad parandada oma ruumide, teenuste ja info ligipääsetavust on kutsutud märgiga liituma.  

Lisainfot, sh kontrollküsimused ligipääsetavuse hindamiseks leiab märki tutvustavalt veebilehelt www.vordoigusvolinik.ee/siiasaab/.