Laste leiutised kutsuvad võitlema kliimasoojenemisega ning hoidma Eesti loodust 27.06

Pühapäeval, 28. juunil avatakse Lottemaal järjekordne laste leiutamisvõistluse võidutöö, mis õpetab lapsi hoidma metsa ja loodust. Täismõõdus ehitatud töö saab Lottemaa teemapargi püsieksponaadiks, mida täiendab ka 2020. aastal spetsiaalselt selle järgi kavandatud etendus. Leiutamisvõistluse võidutöö autor on 11-aastane Ida-Viru neiu Emili Matjušenko.

Leiutis „Päästa meie planeet“ osutus nii vanemate kui ka laste lemmikleiutiseks kümne finalisti ja rohkem kui 130 2020. aasta leiutamisvõistlusele laekunud töö seast. Arvestades, et sel aastal oli pea iga teine töö seotud kliimamuutuse, keskkonnahoiu ja prügikoristamise temaatikaga, võttis Emili töö kokku leiutamiskonkursi põhisõnumi – lapsed tunnetavad looduses toimuvat ja üritavad olukorra parandamisel kaasa mõelda.

Tänavuse konkursi teise koha saavutas kolmeaastase järvamaalase Kermo Kleeni „Leiutiste joonestamise masin“ ja kolmanda koha nelja-aastase tallinlase Magnus Eriku töö „Vahvate unenägude lamp“. Kõik kolm võitjat oma peredega saavad pärast eriolukorra lõppu lennata SEB ja airBalticu toel Londonisse, Berliini või Kopenhaagenisse.

Leiutamisvõistluse võitja Emili Matjušenko: „Meie keskkonnas on praegu palju probleeme ja mõned neist tunduvad väga suured ja keerulised, näiteks plastikumäed ookeanis või happevihmad. Nii võibki lapsel tekkida tunne, et justkui polegi midagi teha. Asi on aga hoopis vastupidine: iga laps saab enda järelt prügi koristada ning puid või muid taimi istutada, nende eest hoolitseda ja vajaduse korral neid kasta.“ Nüüd saab ka Lottemaalt endaga kaasa võtta ümbriku seemnetega, millest külvata puu. Riigimetsa Majandamise Keskuse abiga rajatud leiutisest saab juhise, kuidas ja kuhu sobib kuuse- või männiseemneid külvata. Leiutise kõrvale on rajatud ka eri vanuses metsapuid tutvustav näidisala.

„Juba kolmandat korda saab Lottemaa endale atraktsiooni, mille idee autorid on lapsed. Leiutamiskonkurss näitab meile, kuivõrd tabavalt näevad lapsed meie ümber üles kerkinud probleeme ja tänu konkursile saavad nad väljendada ka oma muret ja toetust. Kui esimesel aastal loodud võtmega kommipaberiavaja leiutis võttis eesmärgiks teadvustatud magusatarbimise, siis eelmisel aastal oli meie ees leiutis, mis oli seotud vaimse tervise hoidmisega. Sel aastal oli tubli pool kõigist laekunud töödest suunatud keskkonnaalaste väljakutsete lahendamisele, mis on märk nii Lottemaale kui ka vanematele, et teema vajab lastega arutamist,“ kommenteerib Eesti laste leiutisi Lottemaa teemapargi tegevjuht Margit Toodu.

2020. aasta jaanuarist märtsini kestnud SEB ja Lottemaa leiutamisvõistlusele laekus üle 130 töö. Leiutisprojekte tuli kõikjalt Eestist, töid esitati nii eesti kui vene keeles ning kõige aktiivsemalt leiutasid algkoolilapsed. Konkursi kõige nooremaks osalejaks osutus 3 aastane leiutaja. Mitmed leiutajad esitasid konkursile lausa viis tööd.

Konkursi lõpetamine ja rajatud võidutöö pidulik avamine toimub 28. juunil Lottemaa teemapargis. 28. juunil saab iga laps, kes toob kaasa oma leiutise projekti, parki sisse tasuta. Kohapeal saab osa võtta leiutamisvõistluse auhinnatseremooniast, mida juhivad Leiutajateküla parimad leiutajad.

SEB koostöös Lottemaaga korraldab juba kolmandat aastat järjest laste leiutamisvõistlust, mille eesmärk on innovatsiooni ja ettevõtluse väärtuste levitamine Eesti laste seas.

Lisainfo:
Margit Toodu
Lottemaa teemapargi tegevjuht
e-post: margit@lottemaa.ee
telefon: +372 5228 228
www.lottemaa.ee