Toompuiestee Metsamajas on avatud loodusfotodest inspireeritud tekstiilinäitus  27.10

Kunstnik Külli Laidla on Tallinna Metsamajja üles seadnud näituse nii loodusfotodest kui ka tekstiilesemetest, mis on sündinud looduses pildistatud kaadritest.

Laidlat on inspireerinud peamiselt meri, raba ja mets, oma tekstiile on ta värvinud nii taimede kui ka seentega.

Külli Laidla. Foto: erakogu

„Mul on kodus palju tekstiile ja kui ma oma tehtud fotot vaatan, tean kohe, millist ma neist peaks kasutama,“ selgitab kunstnik, kuidas sünnivad loodusest inspireeritud tööd, kus lisaks tekstiilile on mängus ka loodusest pärit materjalid, vill, lõng jms.

Külli Laidla sõnul on ta 12 aastat koos fotokaameraga looduses käinud ning aastate jooksul on tal kogunenud ka hulganisti tekstiilmaterjali. „Nii tekkiski mõte, et võiksin neid fotosid kasutada oma tööde valmistamisel,“ märkis Laidla.

Külli Laidla loodusest inspireeritud tekstiilese „Jõhvikasoo mättad“. Foto: Kristiina Viiron

Esimesed tööd olid üsna praktilist laadi: „Loodusfotograafi seinatasku“ ja „Leiutasku“. Esimesena mainitu sisaldab mitmesuguseid looduspiltnikule tarvilikke esemeid kaardist sääsetõrjeni, teisest aga võib leida loodusest korjatud kivikesi ja muud toredat.
„Mõlemat võib pidevalt ka täiendada,“ nentis kunstnik.

Ta tõdeb, et paljud fotod ja sellest lähtuvalt ka tema tekstiilitööd on mereteemalised, sest pärast rahvaülikooli loodusfotograafia kursust käis ta rahvaülikooli suvekursusega viis aastat mere ääres. „Mulle kui tartlasele see väga meeldis, sest kuidas ma üksi ikka oleks mere äärde läinud,“ lausus ta.

Peale merest ammutatud ideede on ta pildistanud ka rabasid, metsi, Tartu ümbruse maastikke ja valmistanud nende põhjal tekstiilesemeid. Ent teda on inspireerinud näiteks ka jäälilledega rõduaken.

RMK-ga on Külli Laidla varasemalt teinud koostööd rändnäituse „Jälg metsas“ tarbeks, kus olid muu hulgas väljas tema käsitöövaibad ja lambavillast meisterdatud sammal.
Näitusele on kunstnik üle seadnud ka ühe ajaleheväljalõike, kus on pildistatud Eestimaa Looduse Fondi rattaretkelisi Tartumaal Laevas. Pildil esiplaanil paistab ta ise. „Pean seda märgiliseks pildiks, sest minu vanaisa oli metsavaht Tartumaal Laeva metskonnas ja see foto on ka tehtud Laevas,“ põhjendas ta.

Külli Laidla loodusfotode ja tekstiilitööde näitus on avatud Tallinnas Metsamajas Toompuiestee 24 novembrikuu lõpuni ning seda saab vaadata tasuta. Metsamaja, kus asub ka RMK Tallinna teabepunkt, on avatud tööpäeviti kella 9 kuni 17.

Lisainfo:
Kristiina Viiron
RMK kommunikatsioonispetsialist
kristiina.viiron@rmk.ee
+372 5199 1549