Vingerjas kalakaameras
Võrtsjärves asuva kalakaamera ette
sattus vingerjas (Misgurnus fossilis).
Kindlasti on palju neid, kes pole sellisest kaitsealusest kalaliigist
kuulnudki, ehk ongi paras aeg end kudema sättiva kalaga tutvust teha… huvitav elukas ikkagi, keda
varematel aegadel peeti ilma ennustamiseks veeanumates.
Vingerja keha on angerjataoline, tagaosa külgedelt lamenenud. Suu ümber on tal viis paari poiseid. Teiste hinklastega (hink, trulling) võrreldes on vingerjas kogult suurim ja veidi kiirema kasvuga, 10-aastased vingerjad on 27–29 cm pikad ja kaaluvad 115–150 g. Emaskalad kasvavad alates neljandast eluaastast kiiremini kui isased.
Vingerja levila pole suur, piirdudes vaid Kesk- ja Ida-Euroopaga. Eestis on vingerjas oma levila põhjapiiril. Peipsi vesikonna seisuveekogud, eriti Alam-Pedja hoiualale jäävad Emajõe vanajõed, Narva jõe struugad ja kohati ka Peipsi rannik on vingerjale väga sobilikuks elupaigaks. Teda esineb kõigis Alam-Pedja vanajõgedes ja paiguti ka Emajõe, Elva jõe ja Pedja jõe kaldasoppides, vingerjat leidub ka Kasari jões.
Kala elupaikadeks on peamiselt seisva või nõrga vooluga ja mudase põhjaga ning tiheda taimestikuga kaldaalad. Vingerjas väldib kõva ja liivase põhjaga piirkondi, kus pole võimalik varjumiseks pinnasesse kaevuda. Tegutseb peamiselt veekogu põhjas.
Vingerjas talub väga hästi hapnikupuudust, seda leevendab sooltoru tagumine osa, mis toimib lisahingamiselundina. Kui vingerjal tekib veekogu põhjas hapnikupuudus, siis tõuseb ta veepinnale ja neelab õhku ning surub selle mööda sooltoru edasi. Kasutatud õhk lastakse päraku kaudu mullikestena välja. Kuival olles teeb vingerjas õhku väljastades piiksuvat häält, seetõttu kutsutakse teda vigisejaks või kräuksuks. Kui veekogu suvel kuivab või talv on karm, võib kaevuda sügavale põhjamutta.
Vingerjas koeb aprilli lõpust juunini – just nüüd ta siis kudema hakkab. Pruunikad marjaterad heidetakse madalas vees möödunudaastastele surnud taimedele.
Loe lisaks
President Alar Karis tunnustab tänavu vabariigi aastapäeval riikliku teenetemärgiga 157 inimest, teiste seas ka RMK metsakasvatusjuhti Ilmar Paali. President Karis omistas Ilmar Paalile Valgetähe IV klassi teenetemärgi.
Riigimetsa Majandamise Keskus kavandab Ida-Virumaal, Lüganuse vallas, Aa külas, ligi 170 ha maatulundusmaa sihtotstarbega maa-ala hoonestusõigusega koormamiseks enampakkumise korraldamist ning soovib välja selgitada hoonestusõiguse omandamisest huvitatud isikud.