RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
21. november, 2015

Juurimistöö Harilaiul

RMK tellimusel juuriti Saaremaal Harilaiul 8 ha suurusel alal kände. Töid teostas OÜ Tuisu.

Harilaiu elupaikade taastamise ekspertarutelust kirjutas siin blogis 08.05.2014 Kaupo Kohv ning 30.06.2014 kirjutasin mina, et Harilaid hakkab võtma ajaloolist ilmet. Teema jätkuks annan teada, et tänaseks on osa alast kujundatud veelgi ajaloolisemaks. Nimelt, 2015. aasta novembris eemaldati 8 ha suurusel alal eksperimentaalselt ka peale raiet säilinud kännud. Sellega eemaldati veel suur osa visa inimtegevuse abil kujunenud biomassist ning taastati alale looduslikult omasem seisund. Visa inimtegevus märgib siin seda, et männikultuurid ei tahtnud sobimatutes tingiumustes kuidagi kasvama minna ning seetõttu tehti istutustöid mitme aasta vältel, enne kui saavutati tol ajal kohustuslik väheviljaka maa metsastamise eesmärk.

Käesoleva töö käigus puhastati ka looduslikud lohud settest ja varisest, eesmärgiga parandada kõrede sigimisveekogude olukorda.

Töö eesmärk oli kujundada ala taas looduslikumaks elu- ja tegevuspaigaks haruldastele taimedele, merelindudele ja kõredele. Arvatavasti on huvipakkuvad ka rannikuprotsessid.

Lisan mõned fotod  juuritud alast ja allolevalt droonivideolt näeb ala enne kändude juurimist:

Vaade parklast põhja suunas.


Konnalomp juuritud ala serval.


Veel üks konnalomp ja juuritud ala serval.


Juuritud ala. Loodus kujundab nüüd edasi.


Taastamistöö produkt.

Töö on hästi tehtud. Kiidusõnad Häädemeestelt pärit perefirmale Tuisu OÜ-le!

Lisa kommentaar

Email again: