RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
01. oktoober, 2014

Kus asuvad Eesti jämedaim ja kummaliseim saarepuu?

Eesti jämedaim ja kummaliseim saarepuu kasvavad ühes mõisapargis – Sargvere mõisa pargis Järvamaal.
Eesti kõige jämedama hariliku saare leiame pargi lääneosas. Sargvere saareks nimetatud puu ümbermõõt oli 2007. aastal 6,5 meetri ja kõrgus veidi alla 30 meetri. Vanust arvatakse kaitsealusel tüsedal puul olevat samapalju, kui on läinud aega mõisa ümber pargi rajamisest – 250 aastat. Sargvere saarega pea sama mõõtu Veski saar kasvab Raplamaal Kivi-Vigalas.





Pargi lõunaosas puude alleelt leiame keskpärast kasvu saare, kelle tüvel on kaks väga eriskummalist liuasarnast keerdus ranti. Seda saart kutsutakse Armunute puuks. Legendi järgi käinud imeilus mõisapreili Eliise alleel just selle puu juures õnnetu armastuse pärast nutmas ja tema südamevalu tundes kaastundlik puu keerdu kiskuski. Mõne päeva taguste tegevusjälgede järgi otsustades tundub, et legendi mäletatakse ja saarepuul peab kaastunnet jätkuma veel tänapäevalgi.


Lisa kommentaar

Email again: