RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
24. aprill, 2015

Mägrad taas looduskaameras

RMK mägrakaamera alustab teist hooaega ja seda päris põnevalt – suure tõenäosusega toob mägraema Kadi peagi ilmale pojad.
Eelmise aasta suvel, kui mäkrade tegemisi esmakordselt RMK looduskaameras jälgida sai, ei olnud nende mullakünkasse rajatud uru ees näha just väga suurt sagimist. Mäger Kadi poegi ei toonud ja mägrapaar luusis rohkem kodust eemal.

Sellel kevadel paistavad lood olevat teistmoodi – mägramaja on juurde saanud ühe ümmarguse uruava, Kadi tassib pessa kuivanud puulehti, kulu ja sammalt. Mägrapaar on tähtsamate toimingute kõrval leidnud aega ka hellalt teineteise kasukast kirpe otsida ja oma kõhtu sügada.

Mäkradel on põhiline jooksuaeg juunis-juulis, ent see võib kesta isegi septembris. Meile juba tuttavate loomade paaritumist sai näha kaamerapildis möödunud aastal 9. juunil. Mäkradel esineb loote arengus mitmeid kuid kestev seisakuaeg ehk latentsusperiood, mistõttu sünnivad pojad kevadel, kui ilm soojem ja toitu küllalt. Seega – mägraema ise sätib ja teab, millal on poegadel parim aeg sündida. Tavaliselt juhtub see märtsis-aprillis.

Nii nagu karu, sünnitab ka mäger pojad üle aasta. Sündinud pojad saavad nägijaks alles kuu vanuselt ja umbes kahekuusena hakkavad nad uru suu ümber paterdama. Seega usun, et umbes mai keskpaigast õnnestub RMK looduskaamera ees esimest korda näha halle siidise titekarvaga väikeseid mägrapägalikke.

Kadi raadio ettepanekul sai emasmäger endale nimeks Kadi, aga poisile nime veel pole. Üks ettepanek on siiski tulnud – Vladislav. Kas on ka teisi pakkumisi?

Suur tänu Olle Koertile Teetormajast, Urmas Lettile EENetist ja Omar Neilandile Hatcam’ist abi eest RMK mägrakaamera paigaldamisel ja pildi edastamisel.  

Otsepilti vaata siit.

Mägrapaar selle nädala alguses.

Kommentaarid

24 .aprill, 2015
Nimepakkuja
Kaaslase nimeks võiks saada Kaspar.
24 .aprill, 2015
Veiko
Kõige ilusam mägraisanda nimi on ikkagi Tiit.
24 .aprill, 2015
nonii
24.04 kell 20.32-20.36 oli künka peal võimalik ka kaht kitse rohtu söömas näha
26 .aprill, 2015
mall
Kui emme on Kadi, siis issi võiks olla Elmar :-)

Lisa kommentaar

Email again: