RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
13. september, 2022

Metsalegendide rajal

Tavaliselt leiab blogis harivaid lugusid metsaelust või muudest loodusega seotud sündmustest. Aga seekord räägime muinasjuttudest ja legendidest.

Kuigi, kes meie ajal muinasjutte usub? Võib-olla kuulavad lapsed neid endiselt, kuid kahjuks usaldavad täiskasvanud tänapäeval enamasti ainult oma nutitelefone, mis räägivad sageli ka muinasjutte, kuid mitte võluritest, vaid inimeste materiaalsest maailmast.

Tõeliste muinasjuttude jaoks tuleb ikkagi linnakärast eemale minna, nagu me metsa minnes teemegi, veendumaks, et muinasjutud ja legendid ei teki tühjalt kohalt ega kao ajaga, vaid on tänagi elus.  

Kaks aastat tagasi avas RMK Lahemaa rahvuspargis uue Sagadi-Oandu metsalegendide raja, viimasel ajal on selle läbinud juba paljud loodusesõbrad. Siin saab metsalegendidega tutvuda mitte ainult raja äärde paigaldatud raamatukujulisi tahvleid lugedes, vaid neid isegi kuulates, skaneerides QR-koodi. 

Muinasjutte ja legende saab muidugi lugeda ja kuulata ka nutitelefonides, seegi on väga huvitav, aga meie proovime selle teekonna omal käel läbida – mis siis, kui mets tahab meile mõnda muinasjuttu oma keeles jailma QR-koodideta rääkida? 

Näiteks sellest tuletaelast, mis ...

Kübara ja mustikasilmadega metsavaim tuletaela kujul

Legendide rada algab kohe Sagadi mõisa juurest ja kulgeb kõigepealt mööda kaunist lepaalleed.

Metsalegendide huvilised rajal

Jalutuskäigul saab hoolega giidi kuulata või tahvlitelt tekste lugeda või mustikatega maiustada, et kõik metsamõnud korraga kätte saada, kuid peamine on siiski, et ei jääks ilma põhiloost, mida mets on juba rändurile sosistama hakanud – selle märkamiseks tuleb vaid kuulatada. 

Siin aga on jalutuskäigu muusikaline saade.

Naaberpõldudelt kostvad eelseisva soojamaalennu eel suurtesse parvedesse kogunevate sookurgede kurguhäälsed hüüded kõlavad selle muinasjutulise jalutuskäigu ebatavalise taustana. See vali kluugutamine kajab kõikjale üle metsade ja põldude

Ükskõik, millisesse suunda minna, legendide raja leiab kõikjalt.

Viidad legendide rajal

Järsku lendab otse sinu ees oksale kaunitar, kelle metsavaimud on lehmaks muutnud. Proovi ta loitsust vabastada!

Kroontriinu (Hippodamia notata)

Või tõkestab tee kohutav madu!

Suur-punasuru röövik (Deilephila elpenor)

Tee aga viib ja meelitab: „Mine sinna, ei tea kuhu!“

Osa rajast läbib kuusemetsa 

Neile, kes kohe metsa sosinat ei kuule, on rajal palju vihjeid legenditekstidega tahvlite näol.

Näiteks legend puuraidurist.

Legend puuraidurist

Noh, aga see, kes ei loe ega kuule, saab oma silmaga näha, kuidas metsas elustuvad legendid puuraidurist.

Puuraidur muinasjutust

Põgeneme hullu puuraiduri eest mustikatega männimetsa.

Männik

„Metsas kostis puuraiduri kirve häält...“

Ei, seekord ei ole tegemist puuraiduriga – koputab rähn, kuid mitte lihtne, vaid kolme varbaga! Kasulik rähn, metsasanitar.

Kolmvarvas-rähn ehk laanerähn (Picoides tridactylus)

Kõik teavad, et seened on metsa salajased asukad, kes oskavad võluda. Ja nii me kohtasimegi ka seekord oma rajal ebatavalisi seenolendeid. On isegi kuidagi imelik öelda, et see seen on söödav – tundub, et pigem võib ta ise kellegi ära süüa.  

Vääveltorik (Laetíporus sulphureus)

No loomulikult saavad ebatavalises metsas, mida läbib legendide rada, kasvada ainult ebaharilikud seened!

See polegi tavaline seen, vaid limak – ei loom ega taim, vaid salapärane olend, mis elab oma kavalate seaduste järgi ja kannab muinasjutulist nime Fuligo.

Puugipask (Fuligo septica)

Teine salapärane limak kannab nime hundipiim või kratisitt.

Hundipiim ehk kratisitt (Lycogala epidendrum)

Oo, siin, tundub, on lõpuks ometi üks normaalne seen!

Kuid ärge kiirustage rõõmustama: see on seen, mis võib kogu teie roa rikkuda – on ju temagi pärit haldjametsast. See on sapipuravik – juba nime järgi on selge, et parem on temast mööda minna.

Sapipuravik (Tylopilus felleus)

Aga sel ajal, kui me võlumetsa seeni tundma õppisime, ilmus tihnikust välja tõeline haldjas. Ma ei teadnud, et nad siin on.

Metshaldjas

Ja mitte ainult haldjad, vaid ka muud olendid. Nümfid? Ma pole kindel nende metsakaunitaride nimedes, aga tuleb välja, et nad elavad siin. Niisiis on nad meie metsades õnnelikud.

Ja see on suurepärane!

Kui ei usu, siis vaadake – siin elab ka niisuguseid metsailudusi.

Kunagi siin eraldas see kiviaed metsa ja põldu, aga nüüd on mets lõpliku võidu saanud, aed on samblasse kasvanud ja muutunud osaks metsast. Mets võidab!

Kiviaed metsas

Mis sammas see metsas on? See on nn soolasammas, metsnikud aitavad metsaelanikel niiviisi täiendada menüüd naatriumi ja klooriga, mida tavapärases toidus napiks jääb.

Soolasammas

Lõunamaades, meenub, elasid vanasti mitmesugused faunid, huvitav, kas neid leidub seal ka praegu? Meie metsades on säilinud veel palju sellist, mis on mujal maailmas juba haruldaseks muutunud. Tõenäoliselt ei ole me metsale ülemäära liiga teinud.

See metsaelanik siin sarnaneb väga mõne muistse fauniga, kes on mujalt ammu kadunud.

Eesti metsa faun?

Ja mis ehitis see on? Metsaelanikel on omad ohud.

See huntidele, rebastele ja kährikutele mõeldud lõks on labürint, mille uksed avanevad ainult ühes suunas. Kes sinna läheb, see enam tagasi ei pääse.

Nutikas püünis huntidele

Nüüd on aga meie legendide rada otsa saanud ja nii sai lõpu ka õnnetu puuraidur.

Kuid sellega metsaretked ei lõppe.  

Meil võib olla järgmisel korral ees veel palju muinasjutulisi metsalugusid. Sellega on samasugused lood nagu loteriiga (et võita, tuleb vähemalt pilet osta) selleks, et oleks lootust metsasaladusi ja legende kuulda, tuleb sagedamini metsas käia.

Tundub, et puuraiduri lugu lõppes kurvalt. Kuid meie lugu ei lõpe sellega.

Kogu sellest loost peame meeles pidama iidset õppetundi: kuigi muinasjutt võib olla luiskelugu, leidub selles alati ka tarkuseteri.

Metsalegendides on inimesed alati rõhutanud üht tähtsaimat elureeglit: ära kahjusta elavat ja ta vastab sullegi headusega.

Lisa kommentaar

Email again: