RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
16. veebruar, 2022

Metsalindude söökla talvine menüü

On päevi, mil linnusöögimaja lähedale tekib tõeline söögisoovijate järjekord, kuid vahel ei tule linnud sinna kaks-kolm päeva ning päevalilleseemned jäävad puutumata. 

Kas nad pole neil külmadel päevadel näljased? Võib muidugi eeldada, et kuskil naabruses teises söögimajas on midagi maitsvamat: võib-olla tükike searasva, kõrvitsa- või maapähkliseemneid, veel midagi – meil armastavad kõik linde toita.

Või äkki ei taha linnud alati külas süüa, vaid lähevad siiski vahel koju oma metsasööklasse, kus neid alati ootab tuttav ja mitmekesine menüü? Mida linnud talvel metsas söövad?  

Talvine metsamenüü pole mõistagi nii rikkalik kui suvine: paljud putuktoidulised linnud, kes lõuna poole ei lenda, peavad oma suviseid harjumusi muutma, minnes üle taimetoidule. Ja mida neile tänapäeval metsasööklas pakutakse? Vaatame mõningaid selle menüü kõige levinumaid roogasid. 

Ühed peamised kõrge kalorsusega toiduallikad lindude ja teistegi loomade jaoks on kuusk ja mänd. Nende seemned valmivad poolteist aastat pärast tolmeldamist – järgmise aasta oktoobris-novembris ja püsivad terve talve käbide sees kuni päris kevadeni, mil päike õhku piisavalt soojendab ja küpsed seemned hakkavad avanevate soomuste alt igas suunas laiali lendama. 

Aga kevadeni tuleb veel vastu pidada, seetõttu on nii mõnigi metsaelanik õppinud tugevate käbisoomuste taha peidetud toitvaid seemneid sealt kätte saama. Ühed aktiivsemad männi- ja kuusekäbide „seemnekaevandajad“ on rähnid ja käbilinnud. 

Rähn oma „sepikojas“ tööl

Kuid selleks, et süüa, peavad rähnid ja teisedki linnud tööd tegema. Näiteks rähn peab oma „sepikojas“ töötlema 5070 kuusekäbi päevas, et süüa 5001000 tillukest seemet. Ilmselt seepärast polegi ükski rähn kunagi ülekaalus. 

Rähni poolt tühjendatud kuusekäbid „söökla-sepikojas“

Lisaks rähnidele ja käbilindudele söövad kuuse-, harvem ka männiseemneid, teisedki linnud: tihased, sinitihased, sootihased, tutt-tihased, pöialpoisid, puukoristajad, siisikesed, rohevindid ning isegi vareseid ja harakaid on nähtud neid söömas. 

Kuuse- ja männiseemned meenutavad väliselt vahtra tiibvilja – see lihtne looduse leiutis on hästi toiminud juba mitu aastatuhandet, seetõttu pole meil ka vahtratest, mändidest ega kuuskedest puudust. 

Kuuseseemned

Selleks aga, et männikäbidest igapäevaseks toiduks piisavalt seemneid saada, peab rähn neid kuuse omadest poolteist korda rohkem läbi töötama. 

Rähni poolt tühjendatud männikäbid „söökla-sepikojas“

Männikäbide seemned on küll toitainerikkamad kui kuuseseemned, kuid nende kättesaamiseks kulub palju rohkem energiat – see on poolteist korda töömahukam ja seetõttu ongi rähni menüüs nii toitvamad männikäbid kui ka töötlemiseks vähem energiat nõudvad kuusekäbid.  

Männiseemned. 1000 männiseemne kaal on vaid umbes 6 grammi

Sageli vastavad nii lapsed kui täiskasvanud küsimusele „Millistel puudel kasvavad käbid?“ ühtemoodi: „Kuuskedel ja mändidel.“ Täiskasvanud võivad lisada veel lehise, nulu ja seedri, kuid kõik unustavad ära ühe meie levinuima puu - lepa. 

Ja lepakäbid, kuigi männi- ja kuusekäbidega võrreldes väikesed, ei näe teistest halvemad välja. 

Lepakäbid

Mustal ja hallil lepal valmivad oktoobris käbid, mis meenutavad miniatuurseid okaspuude käbisid, talve jooksul lendavad seemned nende soomuste alt tasapisi välja.  

Talvel, eriti pärast tuuliseid päevi, on lumi lepikus ja segametsas sageli kaetud lepaseemnetega, mis tuulega hõlpsasti laiali kanduvad. 

Lepaseemned – miniatuursed, 2–3 mm suurused pähklid – meenutavad väliselt mõnevõrra tatraseemneid.

Lepaseemned

Siisikeste, urvalindude ja muude väikelindude jaoks on need kasulikud terakesed talvel vaat et peamine toit. Siisikesed ja urvalinnud lendavad lepikus tihti suurte salkadena puude latva ja tühjendavad lepakäbid oma tugevate nokkadega seemnetest, vahel aga korjavad maha pudenenud seemneid otse lumelt.

Siisikesed söövad lepaseemneid

Teine paljude lindude lemmiktaim on meile kõigile tuttav pilliroog. Pillirootihnikuid võib leida peaaegu kõikjal, kus on piisavalt niiskust - soodes, niitudel, jõgede ja järvede kallastel, mereranna liivastel madalikel.

Roostikud Tallinna lahe kaldal

Roostikud on lindudele nii varjupaigaks vaenlaste eest kui ka toiduallikaks. Pilliroog kuulub kõrreliste sugukonda ja selle õisikud sisaldavad tuhandeid väikseid seemneid, mis väliselt meenutavad puhastamata kaerateri.

Pillirooseemned

Need terad on roohabekate talvine lemmiktoit. Talvel veedavad need ebatavalise sulestikumustriga väikeste lindude tohutud parved peaaegu kogu aja roostikus, aeg-ajalt sealsamas ühest kohast teise lennates. Ja tundub, et nende toiduvarud ei saa siin kunagi otsa.

Isane roohabekas pillirool

Pillirooseemned meeldivad väga ka teistele väikelindudele, näiteks sinitihastele.

Sinitihane pillirool

Paljud linnud toituvad meelsasti mitmesuguste rohttaimede seemnetest, mille kuivanud õisikutega varred õõtsuvad lumiste põldude või luhtade kohal.  

Üks neist lindudele meeldivatest taimedest on takjas ehk kobruleht, mille ogalisi nutte teavad kõik juba lapsepõlvest saati.

Nende ogade abil klammerduvad takjanutid loomakarvade või linnusulgede külge ja nii jõuavad takjaseemned pikkade vahemaade taha, laiendades seeläbi taime kasvuala.

Kuivanud takjanutid

Takjaseemneid endid pole eriti näha, need on varjul takjanutti moodustavate torkivate kerajate korvikeste sees. Kuid linnud teavad hästi, mis okaste taga peidus on, ja söövad meeleldi neid toitvaid vilju.

Takjaseemned

Linnud pole aga ainsad, kellele takjaseemned meeldivad: nii takjanuttide sees kui ka taime vartes võib sageli leida teisigi huvilisi, need on kas väikeste liblikate või kärsaklaste vastsed.  

Kalamehed, kes kasutavad vastseid talvisel püügil söödaks, teavad hästi, et nad talvituvad takjates ja teistes jämeda varrega taimedes, näiteks karuohakates ja pujudes.

Väikese liblika või kärsaklase vastne takjaseemne sees

Takja ja teiste rohttaimede seemneid söövad talvel meelsasti näiteks ohakalinnud. Aga nagu näha, võib ta takjaseemnetest taimetoidus ootamatult leida ka lihalisandit, mille üle ohakalind on väga rõõmus.

Ohakalind kuivanud kerakellukataimel

Loomulikult ei piirdu lindude metsamenüü ainult nende seemnetega - metsas jätkub ka talvel mitmesuguseid kuivanud vilju, seemneid, pähkleid, tõrusid ja puude pungi, puukoore all ja pehkinud kändudes talvitub aga tohutul hulgal putukaid ja nende vastseid.  

Nii et linnud ei jää kunagi päris nälga, isegi kui me neid ei toida, kuid siiski pole nende aitamine külmal talvel sugugi üleliigne.  


Lisa kommentaar

Email again: