Münt, jalad vees

Blogi
27.08.2019
Maria Plink

Tagasihoidliku välimusega niiskuslemb vesimünt (Mentha aquatica) võib suviselt lopsakas kaldaroheluses kahe silma vahele jääda, aga kui talle kogemata peale astuda, siis annab oma olemasolust tugeva magusa piparmündilõhnaga märku.

Omamaiseid mündiliike on meil lisaks vesimündile märksa laiema levikuga põldmünt (Mentha arvensis) ja nende arvukad hübriidid, sest ka kultuuris kasvatatavad mündiliigid metsistuvad lihtsalt ja annavad looduslike liikidega segunedes hulgaliselt teineteisest pea eristumatuid teisendeid. Eestis on U. Laansoo andmetel kuus mündiliiki.

Soodsate olude korral okupeerivad mündid nii looduses kui kultuuris kiirelt kõik endale sobiva mullaviljakuse ja niiskusrežiimiga alad.

Meie tingimustes kasvatakse aedades laialdasemalt piparmündi (Mentha x piperita) ja rohemündi (Mentha spicata) sorte, aga tasub aeda kasvama tuua ka neid samu kodumaiseid liike, mis oma maitse- ja raviomadustelt välismaistele liikidele-sortidele suuresti alla ei jää.  

Münte on Eestiski teadlikult kultiveeritud juba sajandeid, saati siis ülejäänud Euroopast, kus mündid on aktiivses kasutuses juba aastatuhandeid. Eestikeelne nimetuski münt on laenatud saksakeelsest Münze’st v Minze’st, mis omakorda on tuletatud vanarooma veenümf Minte/Menthe nimest. Vanarooma legend räägib loo allmaailma valitsejast Plutost (vanarooma vaste vanakreeka Hadesele), kes armub nümf Mintesse. Kui Pluto armukade abikaasa Persephone sellest teada saab, siis ta muudab Minte märkamatuks kaldataimeks, kelle peal kõik trambivad. Pluto ei saa juhtunusse midagi muud parata, kui muudab mündi vähemalt meeldivalõhnaliseks ja magusaks, et korvata mündile kõigi jalge alla jäämist.  

Eestikeelsete rahvapäraste nimetuste puhul ei ole meie looduslikel liikidel vahet tehtud ja tulenevalt taimede tugevast lõhnast on münte kutsutud näiteks seapussuks, haisulilleks, tseapussuhainaks, pinipussiks, koerapusurohuks jne või kultuurtaimede eeskujul piparmündiks või natuke kadaklikult vehvermendiks (elik siis saksakeeli Pfefferminze). Mõningatel andmetel olid piparmündid rohkem vesimündid ja vehvermendid rohkem põldmündid, aga arvestada tuleks seda, et sarnaste liikide eristamine pole traditsiooniliselt oluline olnud (olgu võrdluseks toodud näiteks jalakas ja künnapuu, millega üks igavene segadus valitseb).  

Ilmselt on münt üks meie pikaajalisemalt tuntud ja tarvitatud ravim- ning teetaimi, mida on korjatud loodusest ja kasvatatud aias. Münditeed on lisaks janujoogile laialdaselt tarbitud une- ja seedehäirete korral, viirushaiguste sümptomite leevendamiseks, rahustamiseks ja halva hingeõhu peitmiseks.
Tagasi uudiste valikusse
Loe lisaks
Blogi

Jalase MKA soode veerežiimi taastamine

2024. aasta detsembris lõppesid Rapla maakonnas Jalase maastikukaitseala (MKA) soodes veerežiimi taastamistööd. Taastamistööde eesmärgiks oli läbi kuivenduskraavide sulgemise luua eeldused rabade, siirde- ja madalsoode ning soostuvate- ja soometsade iseloomuliku taimestiku säilimiseks ja taastumiseks.
03.02.2025
Blogi

Kuula: miks RMK märgalade taastamisega tegeleb?

Viimased ligi 30 aastat tähistatakse 2. veebruaril rahvusvahelist märgalade päeva, mille eesmärk on tõsta teadlikkust märgalade tähtsusest ja vajadusest neid kaitsta. RMK rollist käis Kuku raadios rääkimas juhatuse liige Kristjan Tõnisson.
31.01.2025