RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
25. september, 2014

Mürgine harilik kikkapuu (Enonymus europaeus)

Just praegu püüab pilku kikkapuu oma roosakaspunaste ja arvukate laternaid meenutavate kuparviljadega.

Piklik-munajad, terava tipuga ning saagjate servadega lehed on juba värvumas kollasteks ja punasteks. Kuni viie meetri kõrguseks kasvav kikkapuu on enamasti vormilt põõsas, kuid võib kasvada ka väheldaseks puuks. Tema kandilised oksad on noorelt rohelised ja hiljem värvuvad pruunikashalliks, kogu taim on tugevalt mürgine.

Haruldase taime loodusliku levila põhjapiir ulatub Koiva jõeni. Siin jõe kallastel ongi kikkapuu päriskodu, kuid teda leidub kümnekonnas paigas ka mujal Eestis ja paljudes aedades ilutaimena.

Möödunud aegadel valmistati kikkapuu väga kõvast puidust saapanaelu, õmblusnõelu, klahve, kedervarsi, värtnaid ja muid väikesi ja vajalikke esemeid.

Tänapäeval kuulub kikkapuu ohustatud liigina LK II kategooriasse.

Kikkapuu põõsas Koiva jõe kaldal 21. septembril.
Puukujuline kikkapuu Koorkülas Valgamaal.
Viljad on valminud.
Hariliku kikkapuu leiukohad Eestis.

http://efloora.ut.ee/Kuusalu/species/3469.html

Kommentaarid

09 .november, 2015
Anne Pai
Hariliku kikkapuu põõsakujulist vormi leiab ka Riidaja mõisapargi lääneosas üsna allee kõrval. Kes teab vaadata näeb kaunid roosa-valged marjad kohe ära. Minu vanaema ikka kaitses seda puud ja sidus okste külge värvilisi riideribasid, et pargi niitjad neid põõsaid maha ei niidaks.

Palju edu Teile looduse tutvustamisel!

Lugupidamisega,

Anne Pai
15 .jaanuar, 2016
Leonhard Nilsk
Ilusaid 4,5m kikkapuid on Kristiine linnaosas Tiiva tn. 9 aias

Lisa kommentaar

Email again: