RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
25. september, 2023

Õitsev hobukastan

Tavapäraselt õitseb hobukastan mais-juunis, kuid silmata paar päeva enne sügise algust õitsvat ja värskete lehtedega ning ühtlasi ka noorte okkaliste kuparde ja valmis kastanimunadega puud, on küll üllatav ja paneb kukalt kratsima.



Selline paari valgustusposti jämedune hobukastan kasvab pealinnas Estonia teatri ja Reaalkooli vahel asuval tänavanurgal. Puul võib näha korraga kõiki aastaaegu, mida muidu saab näha aasta jooksul. Ei tea, kas üks hobukastan on Tallinna kesklinnas hulluks läinud või…? Botaanik Toomas Kukk arvas siiski, et sellepärast veel maailma lõppu ei paista ning üks võimalik seletus võib viidata hobukastani-keerukoi kahjustusele.



Botaanikaaia peadendroloog Olev Abneri sõnul jäi see konkreetne hobukastan pikemaks ajaks põua kätte ning seetõttu jäi tavatult vara puhkefaasi, mis harjumuspäraselt algab sügisel ja lõpeb kevadel. Kui vihmasadudega põuaperiood läbi sai, lõppes ka puhkeseisund ning kastan hakkas lehti ja õisi kasvatama, nagu oleks taim oma ajaarvamisega juba järgmise aasta soojas kevades ja suves korraga. Aga võta näpust, on hoopis soe sügis!



Dendroloog puukese ajataju kaotuses hobukastani-keerukoid ei süüdista, liblikas vajab elu arenguks puude all vedelevat lehemassi, mida linnatänavale ega lähipiirkonda ei lasta kunagi tekkida, pealegi on kahjur sellel aastal tegutsenud Tallinnas tagasihoidlikult.


Viimase suvepäeva seisuga on linnas nähtud veel ka künnapuid ja tammesid, kes otsustasid kuu aja eest uusi võrseid-lehti kasvatama hakata.

Kommentaarid

27 .september, 2023
Tõnu Ploompuu
Põua järel esineb tõesti puudel suve lõpus uusõitsenist. Selle puu puhul on aga lisaks tavalisele põuakahjustusele veel tugev lumetõrjesoola kahjustus. Puu üritab päästa mis pästa annab, aga see õitsemisele viinud paanikareaktsioon pole adekvaatne ja kiirendab puu hukku. Kui see puu saabuval kevadel veel lehtib, siis ilma erihooleta ta ülejärgmise kevadeni ei ela.

Lisa kommentaar

Email again: