RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
21. märts, 2019

Pildilugu rändajatest kevade hakul

Keda siis õnnestus näha Harju- ja Läänemaal viimasel talvepäeval, millesse mahtus enne keskööd kahe minuti jagu astronoomilist kevadet? Tuulisesse päeva jagus päikest, vihma, lörtsisadugi ning hulgaliselt rändel olevaid linnuparvi-salkasid ja juba kojujõudnuid. Varakevadised kõige arvukamad rändurid pööripäeval olid haneliste seas rabahaned. Harju-Risti lähedale põllule oli kogunenud juba umbes kuussada hane ja sinna laskus pidevalt kümnete kaupa uusi tulijaid.



Suure rabahaneparvega oli liitunud ka vähesel hulgal suur-laukhanesid, nende massiline läbiränne pole veel alanud.

Laululuikede seltskonnad koos rabahanedega ja isekeskis paistsid juba kaugelt, neid oli eile eriti palju Keila jõe laialt üleujutatud luhtadel nii vees kui kuival maal.

Meil pesitsevaid sookurgi on saabunud juba päris palju, esimest sookurepaari nägin tantsimas ja pasundamas juba kaks nädalat tagasi Matsalus. Kevadine “sookuremäng” väärib vaatamist ja kuulamist, tõesti vägev.

Kiivitajad ja põldlõokesed on jõudnud kevade alguseks juba igasse Eesti maanurkka, nagu paljude rändlindudega, saabusid ka nüüd esimesed kevadekuulutajad kõige varem ikka läänerannikule ja saartele. Kiivitajaid ja põldlõokesi märkasin Salevere lähistel esimest korda 10. märtsil.

 


 

Pildile jäi veel kaugel üks lendav must plärakas, kes on kormoran ja lörtsisajus puuotsas konutav “röövel” – hallõgija.

 



Selle kevade alguse eripäraks on ehk see, et kõikjal on tohutult palju vett, eriti vägev vaatepilt avaneb Kloostri tornist Kasari jõele ja teda ümbritsevale veteväljale. Uue silla alt vesi mahub veel napilt läbi… ja igasugu värkki on vaadata küll… kohal on veel kuldnokki, kaelustuvisid, metsvinte…

 


 


 

Kena kevade algust!


Lisa kommentaar

Email again: