RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
29. jaanuar, 2015

Üllatus hirveplatsil

Esimesed hirvepullid on õhtuti söödaplatsile ilmunud sageli juba kella kuue paiku. Eile saabus tunnike hiljem äreva olemisega noorepoolne hirvepull, “müts” peas.
Muidugi polnud see müts, vaid hoopis silopalli õhuke valge kile kui turban peas. Selge on, et hirved valmistavad saare talunikele meelehärmi, kui nad silopalle lõhuvad ja need nahka pistavad. Isend asitõendiga tuli ise kohale. Hirvepullid kasutavad silopalli lammutamiseks sarvi ja hirvelehmad sikutavad kile sisse auke hammastega. On ka teisi kurikaelu-pallilõhkujaid peale hirvede, kes küll silo ei söö, aga otsivad sealt muid palakesi. Rongad ja varesed toksivad kilesse auke, et silo seest jooksikuid või muid putukaid leida, isegi hunti on nähtud palli puremas, et sealt rulli sisse keeratud surnud hiirt kätte saada.

Hirvede loomupärane toit talvel on siiski enamasti lehtpuude ja põõsaste võrsed ning ka puhmarindes kasvavad  taimed. Karmil ja lumerohel talvel on eelistatumad taimeliigid hirve toidusedelis paakspuu, erinevad pajuliigid ja kask. Kuid miks peaks vähemväärtuslikke võrseid sööma, kui silopallid ootavad põlluservas ja siin hirveplatsil.

Näib, et kilekaunistus sarvedel tegi loomakese ärevaks ja ebalevaks. Hommikul oli ta jälle söödaplatsil, ilma lisanditeta ja rahulik. Hea, et okastraat ei olnud.

Kommentaarid

05 .august, 2019
1
1
05 .august, 2019
1
1
05 .august, 2019
1
1
05 .august, 2019
1
1

Lisa kommentaar

Email again: