RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
14. juuli, 2020

Video: Karud-sead kiskjakaamera ees

Kiskjakaamera on kuu jagu olnud metsaraiesmikul ja sealseid sündmusi edastanud. Röövloomadest on sagedased külalised rebased ja kährikud.

Rebased on kaamera ees oma asju ajanud ka lausa keskpäeval ja muidugi siis, kui on “rebase tund” – koidu- ja hämarikuajal. Tundub, et nad siit kaugemale ära ei lähegi, küllap on see sama raiesmik kahe kena vanalooma ja ühe mõõdukalt kärntõvest puretud rebase hinnatud jahiala. Enamgi veel, paari päeva eest toodi pimedal ajal kohale ka kaks kutsikat, küllap perekond hakkabki siin käima ja näeme, kui palju neil kutsikaid tegelikult on. Urud ju kaugel olla ei saa.

Kährikud, 3-5 erinevat isendit, käivad siin suupoolist otsimas tavaliselt videvikus ja pimedas, päev kulub pigem kuskil varjulises paigas redutamisele. Päev enne, kui rebased näitasid oma kutsikaid, tulid raiesmikule kolm vana kährikut ja üks kutsikas. Ehk näeme varsti ka kährikuperekonda oma täies mahus. 

Videos seekord rebaseid-kährikuid ei näe, vaatame hoopis haruldasemaid raiesmikukülalisi, kelleks on kaks karu ja metssiga.


Suurem karu saabus pool tundi enne keskööd. Kaamera paraku ei salvestanud siis hetki, kus loom kännu kõrval pikutas ja pärast mõrras hukkunud 120 kg hallhülge laiba mängleva kergusega metsa kuuse alla lohistas. Tema esikäpa jäljelt mõõdeti käpa laiuseks 15 cm. Teine karu oli noor, 2-3 aastane, tuli ühe paiku öösel, nuusutas ja uudistas ja läinud oli.

Metssead on ka siin kandis ikka veel harva esinevad loomad, üksik kult käis kiskjakaamera ees. Lootus hunte näha on ikka alles, sest kaks-kolm susi pole kaugel.

Lisa kommentaar

Email again: