Laantest lagedateni – see on loodusblogi, mis saab olla abiliseks ja ehk ka innustajaks märgata rohkem enda ümber looduses kulgevat ning ise sinna sagedamini minna. Siin leiavad kajastust värsked, praegu looduses toimuvad sündmused. Blogis toimuvad ülevaated RMK Saaremaal paikneva reaalajas pilti edastava looduskaamera ees end näidanud loomaliikidest ja teavet neist endist. Praegu peamiselt hirvede tegevust jälgivast hirvekaamerast võib sobival ajal saada mäkrade tegemisi edastav mägrakaamera. Sedagi saame näha. Läbi foto- ja videoreportaazide saab  tutvuda loodusradadega, üksikobjektidega ja muude põnevate kohtadega ning sooloesinejatega – olgu nad siis taimed, loomad või inimesed. 

Tiit Hunt Zooloog ja loodusfotograaf 
26. veebruar 2015

Kes on nolgus?

Eesti vetes elab enam kui kolmveerandsada kalaliiki. Ühed neist on meile väga tuttavad ja teistest pole paljud võibolla kuulnudki.
Viimaste hulka kuulub ka veidra nimega kala nolgus (Myxocephalus scorpius). Ega seda kala kalalettidel näe ja põline rannarahvaski kutsub elukat ekslikult enamasti merihärjaks või merikuradiks. Kalurid heidavad nolguse pikalt süvenemata üle parda. Miks peakski tundma kala, keda ei panda pannile ega supipotti?

Aga võiks, sest tegu on täitsa põneva kalaga – tavatu välimusega, suure ja laia peaga kirju loom võib isegi urisevat häält teha. Mere põhjas elav, arktilist päritolu külmalembene elukas kasvab põlisel levialal Põhja-Jäämeres kuni 60 cm pikkuseks. Peale jää-aega Läänemerre saabunud kalaliik siin nii suureks ei kasva, 35 cm pikkused isendid on juba haruldased.

Nolgused koevad talvel. Praeguseks on enamus emaskaladest marja kinnitanud kivi või vetika pinnale ja isaskalad kaitsevad ning aereerivad mune “pesalt” lahkumata umbes viis nädalat kuni vastsete koorumiseni.

Nolguse sagedasem saakloom on merikilk, kes samuti saabus siia arktilisest merest. Toidusedelisse kuuluvad veel kirpvähid, hulkharjasussid, balti lamekarp ja mitmed kalaliigid, kellest jõud üle käib.

Sagedamini satub nolgus püünistesse Saaremaa ja Hiiumaa läänepoolsetes vetes ning Liivi ja Soome lahes sügavamast veest.


Merikilk.


Kirpvähk.

Lisa kommentaar

Email again: