Kultuurimälestiste fotovõistlus kutsub osalema 05.09

Kolmandat aastat järjest toimub Eestiski maailma suurim fotovõistlus, sellest aastast kõiki kontinente kattev Wiki Loves Monuments ehk Kultuurimälestised Vikipeediasse. Varasematel aastatel on võistluse käigus Eestist kogunenud üle 5700 foto.
Hollandis 2010. aastal alguse saanud fotovõistlus toimub iga aasta septembrikuus üha enamates riikides. Tänavu kujuneb see tõeliselt üleilmaliseks, laienedes isegi Antarktikasse. 

“Eelkõige teeks meile rõõmu, kui rohkem pilte saabuks väljastpoolt Tartut ja Tallinna. Näiteks on Põlva- ja Võrumaa mälestistest pildiga illustreeritud alla kümne protsendi, teistes maakondades veidi rohkem,” selgitab Wikimedia Eesti juhatuse liige Teele Vaalma.  

Nagu Vikipeedias tavaline, saab võistlusel osaleda igaüks, kes on nõus avaldama oma töö vabakasutuslitsentsi all Wikimedia projektide ühises andmebaasis Wikimedia Commons. Juhised, reeglid ja muu tarvilik paikneb võistluse kodulehel www.wikilovesmonuments.ee. Osaleda saab piiramatu arvu fotodega.  

Et kultuurimälestisi oleks kergem leida, on fotograafidele abiks Google’i kaart, kust võib näha Eesti mälestiste asukohta ja olemasolevaid fotosid. Samuti on võistluse lehelt leitavad maa-ameti kultuurimälestiste kaardirakendus, nutitelefoni rakendused iPhone’ile ja Androidile, mälestiste loendid ning kultuurimälestiste riiklik register.  

Fotosid hindab žürii koosseisus kultuuriministeeriumi muinsuskaitsenõunik Liina Jänes, Muinsukaitseameti esindaja Jaan Vali, fotograaf Arne Maasik, Arhitektuurimuuseumi fotokogu hoidja Jarmo Kauge ja vikipedist Robert Reisman. 

 Lisaks kolmele suuremale auhinnale on auhinnafondis raamatuid Muinsuskaitseametilt ja RMK-lt, Maalehe ja Maakodu tellimused ning Tartu linna eriauhind parima Tartuga seonduva foto eest. Kümme paremat pilti lähevad edasi ülemaailmsesse vooru, kus eelmisel aastal jõudis Eduard Zentšiku foto Narva Hermanni kindlusest finaalis 9. kohale.  

Võistluse parimatest töödest korraldatakse traditsiooniline rändnäitus, mis tutvustab pildistatud kultuuripärandit kõikjal Eestis. Eelmise aasta fotonäitus on olnud üleval Tallinnas, Tartus, Võrus, Põltsamaal, Narvas ja Alatskivil.