Viru raba jääksoo taastamine ja taastumine

Blogi
08.07.2016
Leevi Krumm
looduskaitsespetsialist

RMK teostas 2015. aasta sügisel Lahemaa rahvuspargis Viru raba jääksoos täiendavaid taastamistöid: täideti/suleti kaks kraavi ning ehitati 11 pinnaspaisu.

Viru raba jääksoo loodusliku veerežiimi taastamine viidi läbi 2011. aastal. Alale ehitati kokku 26 puitpaisu. 2015. aastaks oli selge, et vesi ei pääse kaevandatud väljakutele ning osa alast on seetõttu aastaringselt kuiv, mistõttu ei taastu seal ka sookooslustele omane taimestik. Viru raba jääksoo esimesel väljakul on teostatud ka turbasammalde külv (I väljakul), kuid kuna veetaset ei suudetud kogu alal ühtlaselt tõsta siis ei läinud ka turbasamblad kasvama. Külviala loodepoolne ots oli võrreldes kagupoolse otsaga suve alguseks kuiv nagu kõrb. Küll aga oli külvialal laiguti niiskemates lohkudes kasvama läinud jõhvikas. Selleks, et kogu jääksoo nukrat olukorda parandada viidi 2015. aastal läbi uute pinnaspaisude ehitamine ja kraavimullete tasandamine/kraavide sulgemine/kraavide täitmine, et juhtida kraavist vesi kaevandatud alale.

2016. aasta juuli seisuga võib öelda, et lisatööd tasusid ennast ära – jääksoo väljakud on ka kesksuvel märjad, mis süstib positiivseid lootusi ja ootusi, et peagi on alal näha ka turbasammalde ning teiste sookooslustele omaste taimede pealetungi! Mina ootan ja jälgin Viru jääksoo taastumist igatahes suure huviga!

2011. aasta projekti ülevaateplaan:


Fotovõrdlusi enne ja pärast 2015. aasta töid:

Kraav I ja II väljaku vahel 2015. aasta märtsis:

Ja sama kraav pärast täitmist 2016. aasta aprillis:


Ning 2016. aasta juulis:



Jääksoo väljaku lõunapoolne piirikraav 2015. aasta märtsis:

Sama kraav pärast täitmist 2016. aasta aprillis:

Ja 2016. aasta juulis:

Ning sellesama kinnilükatud kraavi peal on ennast sisse seadnud ka esimesed murakataimed! 🙂

Esimene väljak 2015. aasta märtsis ja 2016. aasta juulis:

Tagasi uudiste valikusse
Loe lisaks
Uudis

Lahemaa restoranide nädalal ootab Sagadi mõis mekkima metsamaitsetest puudutatud roogasid

Lahemaa restoranide nädalal 14.–23. märtsini pakuvad kohalikud restoranid hooajalistest maitsetest inspireeritud erimenüüsid. Sagadi mõisa restoran serveerib metsakeskusele kohaselt toitu, mille valmistamisel on kasutatud erinevaid metsaande.
10.03.2025
Blogi

14 kohta, mis on pühendatud imelistele naistele

Eesti naistel on alati olnud tugevad, kõlavad ja kaunid nimed. Homse naistepäeva puhul toome välja neliteist paika üle Eestimaa, mis meie vägevatele naistele mõeldes on oma nimed saanud.
07.03.2025