RMK looduskaitsekonverentsist on saanud traditsioon – lühike, aga see-eest elujõuline. Sel aastal toimus see teist korda ning konverentsi lõpusõnades anti lubadus ka kolmandaks. Teeme lühikese kokkuvõtte, millest sel aastal Narvas räägiti ja mida osalejad konverentsist tagantjärele arvasid. Kaldkirjas on toodud välja värvikamad osalejate kommentaarid tagasisidest.
“Huvitav asukoht, varem pole Narva sattunud.”
“Narva oli väga hea valik.”
“Järgmine konverents võiks ka kuskil ääremaal toimuda, palju huvitavam kogemus.”
“Miks konverents toimus Narvas? Kohal oli vaid üks narvakas. Üle saja auto sõitis üle Eesti kokku, oli päev otsa akendeta ruumis ja pärast tagasi.”
“Suures audikas oli üleval väga umbne.”
“Ruumi 215 toolid olid kõvad.”
“Läks kitsaks, eriti söömisel.”
“Parkimiskohti ei olnud.”
“Ei meeldinud see, et ei saanud end kloonida, kui oli soov kuulata korraga paralleelettekandeid ja osaleda töötoas.”Meie eesmärgiks oli tuua kokku teadlased, otsustajad ja praktikud, kes oma tegemistes puutuvad kokku ökosüsteemide taastamisega. Üldjoontes see vist ka õnnestus, sest osalejaid oli nii MTÜ-dest, eraettevõtetest, ametkondadest, ministeeriumidest, erinevatest ülikoolidest ja isegi Riigikontrollist. Tõsi, ettekandjatena kõik osapooled sõna võtta ei soovinud ja see on üks olulisi mõttepunkte järgmiseks korraks – kuidas tuua lavale rohkem kriitikuid ja konstruktiivseid teisitimõtlejad?
“Paralleelsed seansid võimaldavad küll 2 päevaga rohkem teemasid käsitleda, kuid see tähendab, et metsainimesed kuulavad ja arutavad metsateemasid ja niiduinimesed niiduteemasid jne ning on risk et oma teemadest kaugemale nägema ei hakatagi.”
“Ettekannete ja töötubade korraldamine kolmes paralleelses sessioonis tekitab ilmajäämise tunde – sooviks kuulata erinevaid teemasid, aga peab valima vaid ühe.”
“Võib-olla piisaks ka ühest sessioonist? Siis jagub ettekandeid igaks aastaks ja saab ülevaate kõigest, mis Eestis toimub. Head olid plenaarettekanded, neid tahaks eriti esile tõsta.”
“Väga on vaja tuua praktikud, teoreetikud ja ametnikud kokku, saime vanu tutvusi uuendada ja hulga uusi vajalikke kontakte.”
“Nii head ja sisukad ettekanded ainult piiratud seltskonnale, kes niigi asja sees, kuid üldsus, kes midagi väga asjust ei tea, on pimeduses edasi.”
“Oleks tahtnud näha ka veidi teise vaatenurga inimeste arvamusi, muidu räägime ainult justkui omavahel.”
“Hoida kõrget teaduslikku taset. Kaasata ka sotsiaalteadlasi, humanitaarteadlasi.”
“Hea oleks kuulata ka inimeste või asutuste argumente, kes omavad taastamistööde ajalikkuse osas teist seisukohta.”
“Heiki Hanso ettekanne oli väga emotsionaalne. Lahe, et midagi on võimalik teha ka rohujuuretasandilt alustades! Väga inspireeriv!”
“Taastamiseni jõuame, kui maastikud/elupaigad on juba (peamiselt inimese poolt) rikutud. Seega oleks teema tasakaaluka käsitluse mõttes olnud oluline rääkida ka protsessidest, mis jätkuvalt maastikke rikuvad ja kuidas neid mõjusid vähendada.”
“Võiks olla rahvusvahelisem(Läänemere elupaikade taastamise konverents?).”
“RMK poolne sisend oli puudu – ehk kas ja kuidas RMK arvestab kõigi nende teadmistega, mis meie looduskaitseekspertidel on? Nt kuivendamise negatiivne mõju.”
“Töötoad ettekannetega samal ajal – miks?”Kõigi väljatoodud kriitiliste kommentaaride (suur tänu nende eest) taustal jäid enamik osalejaid konverentsiga siiski rahule. Vastanutest vaid üks inimene pettus totaalselt. Loodetavasti ei olnud see sama inimene, kes elus esimest korda Narva sattus – me ei tahaks, et selle pettumusega saaks määritud ka esmamulje sügispealinnast.
“Algatus on väga hea ja selle aasta konverents oli just selline, nagu Eesti looduskaitsele vaja on. RMK on aga vastuoluline asutus ja konverentsi korraldus võiks olla seetõttu RMK-st sõltumatu.”Millal siis jälle? Küsisime seda ka osalejatelt ja enamus arvas, et samas formaadis igal aastal pole vaja. Meie pisike, peamiselt RMK looduskaitseosakonna töötajatest koosnev korraldusmeeskond nõustab rahva enamusega. Rahva hääl on jumala hääl! Nii et suure tõenäosusega uuel aastal me kõike teie pakutut ellu viia ei saa, ent kõige olulisemate puudujääkidega tegeleme kindlasti muu töö kõrvalt.
“Konverentsi võiks metoodiliselt arendada meeskonnas. Hetkel juba 10 aastat korraldatakse samasugust asja. Kohale sõidab kogu Eesti looduskaitse tipp, et kaks päeva paigal olla ja vaikselt kuulata.”
“Kõik oli hästi korraldatud. Minu jaoks oli ka toimumiskoht uus ja huvitav.”
“Bänd oli väga hea. Muu konverents aga mitte. Teemakäsitlused olid liiga lühikesed, puudus igasugune pikema arutelu võimalus (sh töögruppides) ning visioon, kuhu üldse antud teemakäsitlustega jõuda sooviti. Praktikuna lahkusin peaaegu tühjade kätega…”
“Pärast üritust sain Covidi.”
“Süüa tahaks istudes.”
“Vein lõppes liiga kiiresti otsa.”
“Teisel päeval kohvipausil pakutud küpsised olid väga suured. Oleks võinud olla umbes neljandik selle suurusest.”
Konverentsi koduleht: https://rmk.ee/looduskaitsekonverents
Avalikud ettekanded on leitavad programmi lehelt: https://rmk.ee/looduskaitsekonverents/programm
* rahva hääl on jumala hääl