Tegevusvaldkonnad

Oleme Eesti metsa ja elurikkuse hoidja ning kasvataja üle põlvkondade, seega on meie tööpõld lai.

  • Kasvatame ja majandame metsa.
  • Kaitseme loodusväärtusi ja teeme vajalikke looduskaitsetöid.
  • Pakume mitmekülgseid võimalusi looduses liikumiseks.
  • Jagame loodusteadmisi ja suurendame metsateadlikkust.
  • Müüme puitu ja teenime nõnda tulu riigikassasse.
  • Tagame Eesti riikliku metsapuuseemnete varu ja kasvatame metsataimi.
  • Taastame Eesti kalavarusid.
Vääriselupaik

Loe meie tegemistest lähemalt:

Metsamajanduse tegevusvaldkond

Metsamajanduse tegevusvaldkonna eesmärk on majandada RMK hoole all olevat riigimetsa säästlikult ja tõhusalt.

Metsamajanduse tegevusvaldkonna alla kuuluvad:

  • metsamajandusosakond
  • metsamajandusregioonid
  • metsakasvatustalitus
  • metsakorralduse ja kaugseire osakond
  • metsataristu osakond
  • puiduenergeetikatalitus

Metsamajandusosakond töötab välja metsade majandamise põhimõtted ja koordineerib metsamajanduse tegevusvaldkonna üksuste töid. Samuti arendab osakond metsamajanduse IT-rakendusi.

Metsamajandusregioonid tegelevad puidu varumise ja ümarpuidu logistikaga. Regioone on kolm: Edela, Kagu ja Kirde. Iga regioon on jagatud neljaks varumispiirkonnaks.

Regiooni koosseisu kuuluvad ka metsaülemad ja kaasamisspetsialistid. Regiooni metsaülemad on esmaseks kontaktiks kohalikul tasandil asjaajamisel. Regiooni kaasamisspetsialistid räägivad kohalikega läbi kogukonnaaladel tehtavad majandamistööd.

Metsakasvatustalitus hoolitseb RMK hoolde usaldatud noore metsa kasvatamise eest, st istutab metsa ja hooldab seda ning teeb valgustusraiet, et igale alale kasvaks parim latimets 15 aastaga.

Metsakasvatustalitusega ühise juhtimise all on ka taimla- ja seemnemajandusosakond, kes toodab metsakasvatustalituse tellimusel metsataimi kuni viis aastat ette. Meil on seitse taimlat: Kullenga, Marana, Purila, Reiu, Rulli, Räpina ja Tartu taimla.

Meie ülesanne on tagada kogu Eesti jaoks vajalik metsaseemnete varu. Hoiame riiklikus seemnevarus kodumaise männi, kuuse, arukase ja sanglepa seemneid. Sõltuvalt puuliigist katavad need Eesti metsanduse vajaduse 2–8 aastaks.

Seemneid kogume seemlatest ja metsas. Meil on 22 seemlakompleksi 350 hektaril. Lõviosas uuendatakse ka erakätes olevat Eesti metsa meie varutud sertifitseeritud seemnest kasvatatud puudega.

Metsakorralduse ja kaugseire osakonna töötajad koguvad inventeerimise käigus regulaarselt andmeid RMK hoole alla usaldatud metsade paiknemise, seisundi ja varu kohta. Nii saavad teised RMK tegevusvaldkonnad planeerida oma tegevust usaldusväärsete ja ajakohaste andmete alusel.

Näiteks inventeeritud metsamaa puhul on meil teada, mis puud seal kasvavad, kui palju neid on ning milline on metsa tervislik seisund. Selle info põhjal saab targalt planeerida metsamajandus-, aga ka looduskaitsetöid.

Kõik RMK metsakorraldajad on koolitatud vääriselupaikade asjatundjaks ning oskavad looduses märgata kaitsmist vajavaid liike ja elupaiku. Vääriselupaigad kantakse andmebaasidesse ning need liigituvad rangelt kaitstava metsa alla.

Ajapikku on metsakorraldusse lisandunud uusi tehnilisi lahendusi ning klassikalist metsakorraldust täiendavad kaugseire võimalused. Näiteks saab metsaressurssi hinnata laserskanneri (Lidar) abil, kahjustusi kaardistada satelliidi andmete põhjal või kasutada metsamajanduslikke töid puudutavate otsuste tegemisel hoopis tehisintellekti.

Metsataristu osakond tegeleb RMK metsataristu hooldamise ja uuendamisega. Meil on hea ülevaade selle kohta, milline on RMK metsateede ja metsakuivendussüsteemide olukord. Kui teid või kuivendussüsteeme on vaja hooldada, juurde ehitada, rekonstrueerida või uuendada, valmistavad osakonna spetsialistid projektid ette ning vajalikud tööd tehakse ära. Suurema keskkonnamõjuga tegevuste jaoks koostab osakond keskkonnamõju analüüse ja tellib eksperthinnanguid.

Puiduenergeetikatalitus korraldab energiapuidust (raidmetest, tüvestest, kändudest ning mõnel juhul ka küttepuidust) hakkpuidu tootmist ja selle vedu klientidele.

Valdava osa metsakasvatus- ja raietöödest, kogu ümar- ja hakkpuidu veo ning energiapuidu hakkimise, samuti kõik metsaparandus- ning looduskaitsetööd teevad RMK-le partnerettevõtted. Seeläbi jõuab aastas Eesti väikeettevõteteni ligikaudu 100 miljonit eurot.

Looduskasutuse tegevusvaldkond

Eesti suurima looduskaitsetööde tegija ja looduskaitsealade haldajana lasub RMK-l suur vastutus loodusliku mitmekesisuse säilimise eest. Hoolitseme selle eest, et looduses liikumiseks loodud võimalused püsiksid looduse koormustaluvuse piires ning et elurikkuse hoidmise olulisi põhimõtteid järgitaks nii kaitsealuses kui ka majandatavas metsas.

Looduskasutuse tegevusvaldkonna alla kuuluvad:

  • külastuskorraldusosakond
  • looduskaitseosakond
  • Põlula kalakasvatustalitus
  • jahindustalitus

Külastuskorralduse osakond tagab mitmekülgsed võimalused looduspuhkuseks ja pakub loodusõpet.

Looduses liikumise võimalusi pakume 13 puhkealal, kuues rahvuspargis ja paljudel kaitsealadel. Oleme loodusesse rajanud matkaradu, lõkkekohti ja telkimisalasid, külastajate päralt on metsaonnid ja -majad ning Eestit läbiv pikk mitmeharuline matkatee.

Looduses liikudes tuleb säilitada looduskeskkonda ja järgida igaüheõiguse põhimõtet: looduses võib igaüks vabalt liikuda viisil, mis ei too endaga kaasa kahju või segadust.

Teavet looduses liikumise kohta jagatakse ning loodus- ja metsateadlikkust suurendatakse teabepunktides ja külastuskeskustes üle Eesti. Pakume põnevaid programme ja praktilist tegevust nii lastele, noortele kui ka täiskasvanutele.

Külastuskorralduse osakonna koosseisu kuulub ka Sagadi mõis koos looduskooli, metsa- ja mõisamuuseumiga, ning Elistvere loomapark.

Looduskaitseosakonna spetsialistid kavandavad ja viivad ellu tegevusi, et taastada ohustatud või kehvas seisundis olevaid elupaiku või muuta sobivamaks mõne konkreetse kaitstava liigi elupaika (nt lendorav, metsis, kõre, käpalised).

Looduskaitsetöödest on mahult esikohal soode taastamine, millele järgneb poollooduslike koosluste ehk pärandniitude taastamine. Taastatud pärandniidud ja -karjamaad rendime välja, et heinateo või loomade karjatamise abil püsiks sealne elurikkus.

Looduskaitseosakond korraldab ka jõgedel kalade liikumist takistavate paisude lammutamist ja kudealade parandamist, hooldab parke ja looduskaitselisi üksikobjekte. Paljusid vajalikke looduskaitsetöid teeme välisrahastuse toel.

Alates 2014. aastast RMK koosseisu kuuluv Põlula kalakasvatuskeskus taastab Eesti kalavarusid. Kasvatame ja asustame jõgedesse ohustatud lõhe ja siia ning kaitsealuse Läänemere tuura noorkalu. Turgutame hävimisohus olevat Eesti ainsat ebapärlikarbi asurkonda.

Jahindustalitus haldab kolme RMK jahipiirkonda ning korraldab igal aastal jahilubade avalikke enampakkumisi.

Kesksete teenuste tegevusvaldkond

Kesksed teenused on olulised RMK pikaajalise arengu seisukohast. Professionaalselt juhitavad kesksed teenused aitavad teistel RMK tegevusvaldkondadel laitmatult toimida.

Kesksete teenuste tegevusvaldkonna alla kuuluvad:

  • infotehnoloogia halduse osakond
  • infotehnoloogia arenduse osakond
  • kvaliteedi- ja teabehaldusosakond
  • finantsosakond
  • personaliosakond
  • kinnisvaraosakond
  • õigus- ja hangete osakond

Infotehnoloogia osakondade ülesandeks on hoida tõrgeteta töös RMK põhitegevuseks vajalikud digiteenused ja süsteemid ning tagada infoturve. Infotehnoloogia halduse osakond tagab, et RMK töötajatele oleksid tagatud igapäevatöö tegemiseks vajalikud tehnilised vahendid ja lahendused. Infotehnoloogia arenduse osakond hoolitseb digitaalsete uuenduste eest.

Kvaliteedi- ja teabehaldusosakond tagab, et RMK protsessid vastaksid juhtimise ning metsamajandamise standardi nõuetele. Osakond vastutab ka üldise RMK dokumendihalduse ja isikuandmete kaitsega seotud protsesside eest ning koordineerib töökeskkonna ja tööohutuse süsteemi toimimist.

Finantsosakond hoolitseb, et RMK rahaasjad oleksid korras. Osakond koordineerib RMK eelarve koostamist ja jälgib sellest kinnipidamist ning korraldab organisatsiooni raamatupidamist. Samuti aitavad finantsosakonna inimesed teha RMK jaoks pikaajalisi plaane ja prognoose, hindavad uute arengusuundade tasuvust ning valmistavad ette suuremaid investeeringuid.

Personaliosakonna missiooniks on pakkuda RMK töötajatele parimat töötajakogemust. Selleks on olulised kompetentsed juhid, kes loovad töötajatele toetava ja pühendumist soodustava keskkonna. Personaliosakond toetab organisatsiooni, värvates tööle RMK väärtustega sobivaid professionaale, arendades olemasolevaid töötajaid ja kasvatades nende pühendumist ning tagades töötajatele korrektse töösuhte ja õiglase tasustamise.

Kinnisvaraosakond tegeleb RMK kinnisvara arendamise ja haldamisega ning riigimaa võõrandamise ja kasutusse andmisega. Osakond kannab hoolt ka RMK autopargi eest.

Õigus- ja hangete osakond nõustab organisatsiooni riigihangete menetlemises, hankeõiguse ja hankelepingute teemal, samuti pakutakse kolleegidele tuge kõigis õigusvaldkondades ja õigusloomes. Osakond tagab RMK tehingute õiguspärasuse, kõrge kvaliteediga hankemenetluse ja lepingud ning esindab RMK-d kohtus ja kohtuvälistes vaidlustes.

Puiduturustusosakond

Puiduturustusosakonna ülesanne on müüa RMK metsast raiutav puit maha parimatel tingimustel. Valdava osa puidust müüme kestvuslepingute alusel, mida sõlmime vaid Eestis puitu väärindavate ettevõtetega. Säästva metsamajandamise sertifikaadid (FSC, PEFC) tagavad puidust valmistatud toodete müügivõimalused eri turgudel.

Osakonna pädevusse kuuluvad kõik ärisuhete haldamise ja klientide vajaduste täitmisega seotud toimingud, mis hõlmavad kogu puidutarneahelat alates puidukoorma ostja lattu jõudmise hetkest kuni kliendile kauba omandiõiguse üleminekuni.

Puiduturustusosakonna eesmärk on korraldada pidevalt ja süsteemselt ka müüdava puidu kontrollmõõtmisi. Meie töötajad tegutsevad sisekontrollina, mõõtes RMK valdusest ostja valdusesse minevat puitu põhiliselt teel klientide juurde või klientide juures ning vajaduse korral vahelaoplatsidel, sadamates ja puiduterminalides.

Eraisikutele müüme nii tarbe- kui ka küttepuitu. Võimalik on osta õigust teha RMK metsas sanitaarraiet või korjata lankidelt raidmeid.