Video: Peagi lähevad kanakullide pojad oma teed

Blogi
01.07.2024
Tiit Hunt zooloog ja loodusfotograaf
zooloog ja loodusfotograaf

Vägev! Kõik viis Alla ja Ruudi tibu on suureks sirgunud. Esimesest, 22. märtsil munetud munast kuni tänaseni on möödunud veidi üle kolme kuu. Päris iseseisvad noored kanakullid siiski veel ei ole.

Kanakull Ruudi toob poegadele süüa.
Ruudi toob poegadele süüa.

Ruudi hoolitseb jätkuvalt noorlindude toidu eest, näib aga, et Alla enam kullide pereelus ei osale – pole näinud teda toidupalakesi toomas. Ruudi kohtub poegadega vaid hetkeks toitu tuues ning lahkub nii kiiresti kui võimalik. Ta justkui kardaks noorte “röövlite” võimalikke nokahoope või annab kiirvisiidiga hoopis märku, et aeg on hakata ise toitu hankima ja oma elu elama. Varsti jõuabki noortele kanakullidele kätte hetk, kui Ruudi ka enam neile rotte ja linde ei püüa ning jätab pojad täiesti omapäi. Kaua sa ikka turnid siin pesapuul, kui nälg hakkab võimust võtma. Tühi kõht paneb tegutsema ja siis nad siit oma teed lähevadki ning side pesapuuga jääb üha harvemaks ja katkeb peagi.  

Video esimeses veerandis näeme, kuidas üks kanakull maitsekalt kaamera kaadri kompositsiooni ümber kujundas, valides kaadrisse kaamera suunas kulgeva oksa. Nüüd saame näha linde väga lähedal tegutsemas ja otse objektiivi vaatamas.

Kanakull lendab kaamera peale istuma.
Kaamera peale istuma.
Kanakullikaamera kadreeritud pilt.
Kadreeritud pilt.

Noorte lindude aktiivne lapsepõlv on nende kodule laastavalt mõjunud, uuest kohevast ja kõrgest pesast on järele jäänud lame ning lääpas pesavare, aga tühja sellest – siin koorus ja elas Tartu linna – ja pole imestada, kui ka kõigi teiste meie linnade – kõige viljakam kanakullide pere.

Kanakullipojad istuvad pesal ja puhkavad.
Kanakullipoegade puhkehetk.

PS. Umbes nädala jagu saame veel jälgida tuttavaid sulelisi ja kullide lugu saabki selleks korraks otsa.

Tagasi uudiste valikusse
Loe lisaks
Uudis

RMK jätkab paberipuidu väärindamise arendamist Horizoniga 

RMK liigub edasi riigimetsast varutud okaspuupaberipuidu biokeemilise väärindamise plaaniga ning jätkab sel suunal koostööd Horizon Tselluloosi ja Paberi AS-iga. Eesmärk on anda Eestis varutud puidule suurem väärtus kohapeal ning toetada puidutööstuse arengut ja pikaajalist investeerimiskindlust. 
21.08.2026
Blogi

Kanakullide pesitsus sai läbi, aga pesalugu mitte

Alla ja Ruudi viies pesitsuskevad kaamera ees algas tänavu pisut teisiti kui varasematel aastatel. Paar otsustas kolida tagasi umbes saja meetri kaugusel asuvasse vanasse pessa, mille nad ehitasid juba 2021. aastal. Pesitsus kulges väga edukalt: Alla ja Ruudi kasvatasid üles viis poega.
19.08.2026