RMK selgitab välja turuhuvi paberipuidu väärindamiseks Eestis 

Uudis
16.06.2026

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) alustas avaliku turuhuvi väljaselgitamise protsessi, et kaardistada võimalikud uued huvilised riigimetsast varutud okaspuupaberipuidu biokeemiliseks või mikrobioloogiliseks väärindamiseks Eestis. 

Protsessi algatamise ajendiks on VKG Fiberi otsus kasutada lepingulist võimalust väljuda RMK-ga sõlmitud kestvuslepingust. Tegemist oli kümneaastase lepinguga, mille maht ulatus 700 000 kuupmeetrini paberipuitu aastas. VKG on kinnitanud, et jätkab biotoodete tehase arendamist ning strateegilise investori otsimist, kuid ei ole tänaseks valmis siduvaid kohustusi võtma. 

VKG lepingu lõppemise järel jõustus RMK ja Horizon Tselluloosi ja Paberi AS-i vahel sõlmitud tingimuslik leping 360 000 kuupmeetri okaspuupaberipuidu tarnimiseks aastas. Samas annab see leping RMK-le 75 päeva hindamaks, kas turuolukord on vahepeal muutunud ning kas lisandunud on uusi võrreldava võimekusega huvilisi. 

RMK algatatav turuhuvi väljaselgitamine ei ole uus konkurss ega võitja valimine, vaid reaalse turuhuvi ja võimekuse kontroll. 

Avaliku pöördumise kaudu oodatakse huvilistelt konkreetset infot nende plaanide kohta, sealhulgas: soovitud sortiment ja kogus, kavandatav tehnoloogia, tootmise asukoht, ajakava, finantseerimine, vajalikud load ja kooskõlastused ning lõpptooted koos kasutusalaga. 

„Meie eesmärk on saada ajakohane ja usaldusväärne pilt turust. Soovime veenduda, kas Eestis on täna olemas või kujunemas lahendusi, mis võimaldaksid paberipuitu väärindada vähemalt samas mahus ja sarnases ajaraamis,“ selgitas RMK puiduturustuse osakonna juhataja Esko Oras. 

Paralleelselt hinnatakse Horizoni valmisolekut projekti elluviimiseks, sh esitatud ajakava ja dokumentatsiooni realistlikkust. 

Kui samaväärseid uusi huvilisi ei tuvastata, jätkab RMK koostööd Horizoniga. Kui leitakse samaväärne võimekas huviline, võib RMK lepingu Horizoniga lõpetada ning alustada uut müügiprotsessi. 

„Soovime jätkuvalt, et riigimetsast varutud puit leiaks Eestis võimalikult suure lisandväärtusega kasutuse. Toormekindluse pakkumine on meie tugi puidu keemilise väärindamise arengusse ja uue tööstuse tekkesse,“ ütles Oras. 

Lisatud varasemad RMK teated sel teemal:  

Tagasi uudiste valikusse
Loe lisaks
Uudis

RMK Põlula kalakasvatuskeskusesse kolis sisse 20 000 tillukest tuura

RMK Põlula kalakasvatuskeskusesse jõudis uus partii Atlandi tuura vastseid. Eestisse toodi ligikaudu 20 000 vastset, kes saabusid kahes vee ja hapnikuga täidetud transpordikotis.
10.07.2026
Uudis

RMK põhimäärus uuenes

Vabariigi Valitsus kinnitas eelmisel nädalal Riigimetsa Majandamise Keskuse uuendatud põhimääruse. Muudatuste eesmärk on viia põhimäärus kooskõlla RMK tänase tegevuspraktika, kehtiva õiguse ja omaniku ootustega ning suurendada organisatsiooni juhtimise, otsustusprotsesside ja varahalduse selgust.
06.07.2026