RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
16. detsember, 2015

Angerja ema

Seda kala poelettidel ei näe ja tema olemasolustki pole paljud kuulnud. Veidi lutsu meenutaval mereelukal on ametlik nimi emakala (Zoarces viviparus), rannarahvas kutsub paksude huulte ning punnis põskedega kalakest teiste nimede kõrval sagedamini kivilutsuks.

Läänemeres elavate kalaliikide seas teeb emakala eriliseks see, et ta on ainus meie vetes elav elussünnitaja. Emaskala ei heida viljastamiseks marja kuhugi mere põhja kivikeste vahele, vaid isane viljastab kalamunad emaskala kehas. Seal arenevad turvaliselt marjateradest maimud, kes on kohe pärast sündi võimelised iseseisvaks eluks.

Praegu ongi emakaladel sünnitamise tippaeg. Olenevalt kala suurusest võib  üks isend tuua ilmale kümmekond kuni mõnisada maimu.

Veel 18. sajandi keskel, kui ei teatud midagi angerjate ainulaadsest elukäigust ning paljunemisest Sargasso meres, arvati, et emakala maimudest arenevadki angerjad. Kunagised arusaamad angerja bioloogiast on kandunud läbi emakala saksakeelse nime tänapäeva – Aalmutter, angerja ema.

Meie merevetes on kiviluts arvukas kala, teda esineb palju Liivi lahe idaosas, Kihnu ja Ruhnu vahel ning Soome lahes. Vähem on emakala Väinameres. Ja nüüd, peale ägedaid tormituuli võib rannas adruvallide servas ehk silmata välja uhutud ogalike kõrval ka mõnd emakala.

Eestis pole harjutud maitsvat emakala sööma, seevastu Läti köögis tehakse temast kõrgelt hinnatud roogi. Emakalast toituvad meelsasti ahvenad, tursad jt röövkalad ning see on lemmiktoit kormoranidele.


Kormoran ja emakala.


Kommentaarid

28 .mai, 2024
1
1
28 .mai, 2024
1
1
28 .mai, 2024
1
1
03 .juuni, 2024
1
1

Lisa kommentaar

Email again: