RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
21. aprill, 2020

Hiiumaa valge hirve lugu

Aasta eest kuulsin, et Hiiumaal elab üleni valge hirvepull, tõestuseks autoaknast mobiiliga võetud videoklipp hetkeks puude vahel vilksatanud valgest olendist – põnev igatahes.

Hiiumaa jahimeeste vahel oli vankumatu kokkulepe, et seda haruldast looma keegi ei küti. Kaheksaharuliste sarvedega kena ja üleni valge loomaga juhtus aga läinud sügisel, peale hirvede jooksuaega, ikkagi kahetsusväärne lugu. Hiidlaste keskis diil küll pidas sedavõrd kaljukindlalt ja oli nii enesest mõistetav, et unustati sellest teavitada Rootsist jahile saabunud külaliskütti. Paljude erinevate asjaolude kokkulangemise tõttu käiski saatuslik pauk ja tänaseks “elab” loom edasi omal moel – büsti näol.

Haruldase leukistliku hirve geenid aga avalduvad Hiiumaa metsades-põldudel jätkuvalt ja arvata võib, et see sama pull on vähemasti paaril sügisel jõudnud hirvelehmadele jagada oma geneetilist mutatsiooni, mis avaldub selles, et takistab pigmentide ladestumist karvkattes. Selle tunnistuseks on Kõpu poolsaarel 17. aprillil Kalle Kruusi kaamra ette jäänud väga heleda karvkattega möödunud kevadel sündinud hirvemullikas.

Pole imestada, kui on sündimas lumivalge hirvetall nagu pull isegi oli.


Kommentaarid

24 .aprill, 2020
Helle
Tere! Vabandan, et minu kommentaar ei puuduta Hiiumaa valget hirve. Sooviksin hoopis teada, miks Saaremaa hirvekaamera igal õhtul pärast kella 9 seiskub ja ka päevasel ajal on edastuses tundidepikkused vahed. Olen hirvekaamera tänulik jälgija olnud juba aastaid ja praegusel ajal on nii huvitav näha pullide uute sarvede kasvamist.

Lugupidamisega ja kena kevadet soovides
Helle

Lisa kommentaar

Email again: