RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
28. mai, 2015

Hirvekaamera läheb vaheajale

Hirvede toimetamisi saame jälle jälgida augustikuu lõpust, kui loomad valmistuvad jooksuajaks. Seniks häid elamusi RMK mägrakaamera ees!

Söödaplatsil võis viimati hirve näha 19. mail. Uno enne sügishooaega hirvedele porgandeid enam ei too – polegi vaja, sest mahlast värsket toitu on kõikjal küllaga. Eks neid porgandeid on söödud ka pea üheksa kuud järjest – tonnide viisi.  

Hirvelehmad on tähtsate sündmuste keskel. Nüüd mai lõpus ja juuni alguses, peale 34-35 nädalat kestnud tiinust, on kätte jõudnud vasikate sünnitamise aeg. Vaikses ja varjatud paigas sünnib hirvelehmal tavaliselt üks, harva ka kaks heledatäpilist vasikat. Nii nagu põdrad ja metskitsed, jätavad ka punahirved mitmel sünnijärgsel päeval toiduotsingute ajaks veel vääti vasika üksinda lesima ja tulevad tema juurde vaid toitmisajaks. Vasikas saab emapiima poole aasta jagu, olgugi, et rohtu õpib sööma juba kuuselt. Hirvepullid ei panusta vasikate heaks aga vähimatki.

Kui metsas jalutaja peaks sellist “maha jäetud” lebavat vasikat kohtama, siis peaks loomakese juurest võimalikult kiiresti tuldud teed pidi lahkuma – vasikas on hirmul ja ema lähedal.


Viimase porgandilaadungi võtavad matsutades ja röhitsedes kuldid, emised, kesikud ja põrsad.

Lisa kommentaar

Email again: