Karbas

Blogi
10.06.2016
merike.bezrodnaja

Tuntud hülgeuurija arvas kunagi, et kormoran õhus on kui lendav kalts ja kivi otsas seistes kuivav kalts.

Mustja sulestikuga kuni 3 kg kaaluval linnul on tõepoolest “ürglindu” menutav arhailine välimus ja erinevalt enamikest veelindudest vettiv sulestik. Seetõttu kuivatavad nad ennast seistes merekividel kentsakas poosis ja laiali laotatud tiibadega.

Kormoranid puude otsas
Kormoranid puude otsas

Eestis pesitsevad kormoranid kolooniatena laidudel, rahudel, karedel ja liivasäärtel nii puudel kui ka maapinnal, enamasti paikades kuhu niisama ei satu. Rannikukividel võime neid näha sageli puhkamas ja sulestikku kuivatamas kuid neis kohtades pesi ei leidu.

Kõrge pesa ehitatakse peamiselt oksarisust või kõikvõimalikust randa uhutud rämpsust. Sageli virutatakse pesamaterjali teiste kormoranide pesadest ja vahest juhtub, et ehitustuhinas lohistatakse minema terve naabri pesa.

Kormorani pesad rannas
Kormorani pesad rannas

Poegadega pesa ja vanalindude istekohad on väljaheidetega valgeks lubjatud. Sööbiv väljaheide hävitab kiiresti koloonias oleva taimkatte, isegi põõsad ja puud.

Pesas on keskmiselt neli sinakat muna ja tihti ka kivid. Ei tea, milleks need kivid pesas vajalikud võivad olla ja kas pesaomanikud ise panevad need sinna või sokutavad teised.

Kormorani pesa
Kormorani pesa

 Pojad sünnivad paljaste ja pimedatena ning paari nädala jooksul kattuvad tiheda mustja udusulestikuga. Praegu ongi tibude koorumise aeg.

Kalatoiduline elukas sööb kõiki kodupiirkonnas levinud kalaliike. Nad on väga head ujujad ja sukeldujad ning toiduotsingul sukelduvad sageli 10-15 m sügavusele. Eriline hõrgutis on kormoranile merepõhjas elav emakala. Ta haarab toiduks ka koorikloomi ja sisevetes elavad linnud ei põlga süüa konnasid. Kormorani päevane toiduvajadus on 350-500 g kala.

Karbase vaenlased on merikotkad, merikajakad, hõbekajakad ja hallvaresed. Kui väiksemad röövlid toituvad munadest ja pesapoegadest siis merikotkas jahib ka vanalinde. Maaspesitsejatele lisanduvad laidudele sattunud rebased ja kährikud ning tormituultega upuvad pesad. Ette on tulnud ka kalameeste omakohut, peamiselt pesade rüüstamise näol.

Eestisse jõudis kormoran taas peale pikka vaheaega pesitsema 1983. aastal ja praegu hinnatakse meie kormoranide asurkonna suuruseks umbes 15000 paari.

 
Tagasi uudiste valikusse
Loe lisaks
Blogi

Jalase MKA soode veerežiimi taastamine

2024. aasta detsembris lõppesid Rapla maakonnas Jalase maastikukaitseala (MKA) soodes veerežiimi taastamistööd. Taastamistööde eesmärgiks oli läbi kuivenduskraavide sulgemise luua eeldused rabade, siirde- ja madalsoode ning soostuvate- ja soometsade iseloomuliku taimestiku säilimiseks ja taastumiseks.
03.02.2025
Blogi

Kuula: miks RMK märgalade taastamisega tegeleb?

Viimased ligi 30 aastat tähistatakse 2. veebruaril rahvusvahelist märgalade päeva, mille eesmärk on tõsta teadlikkust märgalade tähtsusest ja vajadusest neid kaitsta. RMK rollist käis Kuku raadios rääkimas juhatuse liige Kristjan Tõnisson.
31.01.2025