RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
27. september, 2022

Karud maisis

Karusid on Järvamaal üsna palju aga karukaamera ette neid pole septembrikuus eriti sattunud, üks karuema siiski kolme priske pojaga käis platsil kontrollimas. Nüüd on siis karud maisipõldudel. Tegelikult olid nad end valmis seadnud juba ajal, kui maisitõlvik alles tekkima hakkas. Sel ajal on karudele tõlvik vastapandamatult magus ja maitsev.

Karu maisipõllu ääres

Teravili on alati karudele maitsenud, 90-datel aastatel, kui kasvatati palju kaera, siis olid nad kaerapõldudel ametis. Hiljem, kui hakati suurematel aladel nisu kasvatama, kohandusid otid nisu sööma. Nüüd on järg jõudnud maisipõldudele. Juba teine põlvkond karusid on söödamaisi peal üles kasvanud. Nad on vahelduva eduga terve suve maisipõllus ja nende läheduses tegutsenud. Kui karusid on peletatud põllult minema siis natukese aja pärast tulevad nad kuskilt teisest põlluservast ikka tagasi. Karud leiavad oma loomuliku kodupaiga üles sügisel, kui kõik viljapõllud on koristatud, teevad siin talveuinaku, kevade ja pool suve veedavad siin, kuni taas põllult midagi hamba alla sobib.

Hunt maisipõllu lähedal

Karud võivad olla ööpäevaringselt kõrges maisipõllus ja tunda end täiesti turvaliselt selles tihedas umbes kolme meetri kõrguses "maisimetsas". Siia ei tule teda keegi tülitama seni, kuni kombain teeb põllu lagedaks. See on hea näide, kuidas karud võivad kohaneda uute oludega. Muidugi põllumeestele ei meeldi, kui maisi magusa tõlviku jahil olev karu tallab järjepidevalt paarikümne-kolmekümne ruutmeetriseid platse põllu sisse.

Saueaugu ja Lõõla küla lähistel nelja-viie kilomeetri kaugusel meie karukaamerast oli eile hiljuti koristatud maisipõllus korraga neli karu ja mõned metssead. Loomad tulid siia tagasi vanast harjumusest ning leidsid ka piisavalt tõlvikuid, mis koristusmasinate poolt olid pikali sõidetud.

Varem arvati, et metssead on need kurjamid, kes maisipõllus suured alad maha talluvad aga sigade katkuaeg võttis sealkandis sead aga mais oli ikka maha tallatud. Peamise kurjajuure karu kõrval pole ka metssead patust priid, käivad ka põllus, neid on siinkandis veel vähe.

Karu kahjustus maisipõllul

PS: Homseks saavad karukaamera akud laetud ja jälle ööpäevaringselt toimima. Järgmisel nädalal karukaamera lõpetab ja läheb taaskord Saaremaale hirvekaameraks.


Lisa kommentaar

Email again: