RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
12. juuni, 2020

Kiskjakaamera

Kiskjakaamera asub Lõuna-Pärnumaal Maarjapeakse raba lähistel väikesel raiesmikul.

Kaamera asukoha valikul eeldasime, et meil tekib selles lootustandvas paigas võimalus vahendada röövloomade tegemisi reaalajas. Nendeks röövloomadeks ehk kiskjateks ehk predaatoriteks, keda me siin aja jooksul näha võime, on rebane, kährik, metsnugis, karu ja hunt.

Esimesed külalised on kaamera ees end juba näidanud. Rebane ja paar kährikut käivad siin päeva jooksul mitmeid kordi ning samuti ka öötundidel infrapunavalguses. 

Enne veebikaamera paigaldamist paiknes siin kuusekese otsas rajakaamera, mille maikuistel salvestistel olid pildid nii hundist kui ka karust.

Peeter Lorents, rajakaamera

Vanemaid hundi ekskremente oli kaamera lähedal metsateel muljetavaldavalt rohkesti, nädala eest aga üksiku jämeda männi taga kraavis paistsid verivärsked susi jäljed.

Et kiskjaloomade kiskjakaamera ette sattumine poleks kaduvväike ja juhuslik, siis selle tarbeks on raiesmikul peibutis liikluses hukkunud metsloomade näol, kellest arvukaimad on metskitsed. Hull lugu, et siin Pärnumaa ühel kahekümne kilomeetrisel teelõigul hukkub aasta jooksul ainuüksi metskitsi kakskümmend looma. Ehk siis iga kilomeetri peale tuleb üks hukkunud metskits, sellele lisaks veel metsnugised, kährikud, rebased, mägrad… 

Kui inimese lõhn kadunud siis loodetavasti jõuab suurkiskjatest siia esimesena vähem ettevaatlik karu. Hunt on paras pähkel – pööraselt ettevaatlik. Küllap temagi mõne aja pärast tolereerib raiesmikul olevat kaamerat ja öist infrapunavalgust.  

Peeter Lorents, rajakaamera

Ootame siis öösorride, ronkade, põõsalindude, rästaste jt. lindude laulu saatel võimalikke kiskjaloomi. 


Kommentaarid

15 .juuni, 2020
Andres
Tere!

Kas kiskjakaamera põnevamaid klippe saaks ka järgi vaadata? Eriti see, kus suur karu oli esiplaanil ja maiaustas looma korjusega ning pärast koos korjusega metsa läks?

Lisa kommentaar

Email again: