RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
08. mai, 2014

Künnapuu (Ulmus laevis)

Künnapuul on juba noored viljad, puu õitsebki enne lehtimist – sel kevadel tavapärasest veidi varem.
Jalakate perekonna kaitsealune künnapuu kuulub meie metsade haruldaseimate puuliikide hulka. Looduslikult leidub teda vähestes paikades  Koiva, Võhandu, Valgejõe, Mustjõe, Jänijõe ja Pedja jõe äärsete lammimetsade viljakatel muldadel. Üksikuid künnapuid leidub ka mujal huumusrikkal pinnal. Varematel aegadel kasutati künnapuu väga tugevat puitu vankri rataste ja regede jalaste valmitamisel ning oli parim materjal hobuselooga painutamisel. Küllap künnapuu nime saamislugu on seotud tema puidu kasutamisega atrade valmistamisel.

Pähklike tiibvilja keskel saab valmis juunis. 3. mail paistsid viljad sellisena.Pärnumaal Vahenurmes kasvab 19,5 m kõrgune klassikalise võraga künnapuu.Ruhnus Kuningapuuks nimetatud väga omapärase võraga künnapuu on arvatavasti üle 300 aasta vana.


Foto Jaan Künnap

Lisa kommentaar

Email again: