RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
20. veebruar, 2015

Mägrad ärkasid

Paistab, et mäkradel on sellel talvel sügavam uni mööda saanud. Möödunud aastast tuttav mägrapaar Kadi ja ta elukaaslane on talve siiani kenasti üle elanud. Puhanud, “saledad” ja sütitavalt särtsakad-mängulised mägrad tulid vaataja rõõmuks sellel aastal esimest korda kaamera ette juba 27. jaanuaril ja viimati 18. veebruaril.
Enne ärkamist nähti kahte paksuks söönud, unist ja vaevalt vaaruvail sammul kulgevat mägrapaari viimast korda möödunud aastal 10. novembril. Siis lonkisid nad just nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik, et võtta enne pikemat uinakut veel suutäis pekile lisaks.

Tänaseks tundub, et mägrapaaril on suurem osa sügisel varutud naha alusest toiduvarust juba põletatud, kuis muidu nad nii krapsakalt jooksevad.

Umbes nii pikaks see talveuinak mägrapaari jaoks siis kujunes – ligi kolm kuud. Mine tea, ehk oleks korralik lumega talv nende uinakuaja pikemaks venitanud. Möödunud sajandi keskpaigast pärinevate andmete põhjal magasid mägrad siis kauem ja ärkasid tavapäraselt märtsikuus.

Kährikud aga pikemalt talveuinakusse ei jäänudki, neid võis kogu talve sageli paari kaupa kaamera ees näha.


Video salvestas Aita, allikas https://www.youtube.com

Üsna igapäevane pilt söödaplatsilt. Hirvelehmi näeb harvem, pulle käib igat masti ja sarved on veel pusklemiseks kõvasti peas.

Lisa kommentaar

Email again: