Põgus ülevaade Laiuse jääksoo veerežiimi taastamisest

Blogi
12.01.2020
Leevi Krumm
looduskaitsespetsialist

Jõgevamaal Jõgeva vallas asuva Laiuse jääksoo veerežiimi taastamine on üks väike osa suurest projektist „Kuivendatud, ammendatud ja hüljatud turbaalade korrastamine“, mida rahastab Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfond. 

Laiuse jääksoo veerežiimi taastamise projekti tegevused saab jagada kaheks: lõunapoolsema väljaku ja põhjapoolsema väljaku tegevused.
Lõunapoolsema väljaku piirikraav taastäideti osaliselt pinnasega ning ehitati kraavile ülevoolupais, et oleks võimalik võtta veeproove ning määrata vee keemilist koostist. Kuna kaevandusala lõunapoolne väljak oli juba enne taastamistöid veega täitunud siis otsustati, et see jääb nii ka pärast taastamistöid. Selleks, et oleks võimalik veega täitunud väljakul teostada erinevaid uurimusi rajati alale vaiadel laudtee.
Põhjapoolsema väljaku piirikraavi ei olnud võimalik sulgeda, sest eramaade omanikud ei soovinud, et nende maade veerežiim saaks mõjutatud ja nii tuli põhjapoolsema väljaku piirikraavi äärde ehitada veetõkketammid, et hoida vesi taastamisalal. Lisaks rajati väljakukraavidele pinnaspaise ning ehitati laudteed, et oleks võimalik teostada uurimustöid – gaaside eraldumine, veetaseme muutused, taimestiku muutused jpm.
Kahe väljaku veerežiim on omavahel ühendatud truupidega, mis paigaldati kaevandusala teenindustee alla ehk tegu on ühendatud anumatega, mis üksteist tasakaalustavad. 
Kokku ehitati taastamisalale 35 pinnaspaisu, ligikaudu 1,6 km veetõkkevalle ja 1,9 km laudteed. 

Projekti tegevuste asendiplaan:

Maa-ameti ortofotod aastatest 2002, 2007, 2013 ja 2018:




Fotosid taastamisalalt (27.11.2019):






Tagasi uudiste valikusse
Loe lisaks
Blogi

Jalase MKA soode veerežiimi taastamine

2024. aasta detsembris lõppesid Rapla maakonnas Jalase maastikukaitseala (MKA) soodes veerežiimi taastamistööd. Taastamistööde eesmärgiks oli läbi kuivenduskraavide sulgemise luua eeldused rabade, siirde- ja madalsoode ning soostuvate- ja soometsade iseloomuliku taimestiku säilimiseks ja taastumiseks.
03.02.2025
Blogi

Kuula: miks RMK märgalade taastamisega tegeleb?

Viimased ligi 30 aastat tähistatakse 2. veebruaril rahvusvahelist märgalade päeva, mille eesmärk on tõsta teadlikkust märgalade tähtsusest ja vajadusest neid kaitsta. RMK rollist käis Kuku raadios rääkimas juhatuse liige Kristjan Tõnisson.
31.01.2025