RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
12. detsember, 2019

Tolkuse raba taastamistööd on alanud

Soode taastamise järg on jõudnud Tolkuse raba kätte. Luitemaa looduskaitsealal asuval suurel soomassiivil käivad tööd juba mõned nädalad. Kohalikud ja külalised on saanud selles ise veenduda, sest kraavide sulgemisega alustasime ühe Eestis enim külastatava Tolkuse matkaraja vahetus naabruses.

Taastamistööd toimuvad kokku ca 900 hektaril. Eesmärk on kaotada või leevendada eri perioodil rajatud kuivendussüsteemide mõju erinevatele sookooslustele. Paranema peaks seisund nii lagedamas raba osas, kui oluliselt halvemas seisundis siirde- ja madalsoodes. Tolkuse kirdenurgas peaks vanade põllukraavide sulgemisega uuesti käima minema soostumisega seotud turba akumuleerumise protsessid.

Tolkuse raba pakub mitmed väljakutseid. Suurim neist ehk kohalike seas Kalakraavi nime all tuntud väljavoolu tõkestamine. Rannametsa jõkke suubudes sügavas kanjonis paiknev kraav on intensiivse vooluga ja lõiguti väga raskesti läbitav. Kalakraavile kavandatud paisudega on aga lootus näha tulevikus suuri vanu jäänuklaukaid taas vabaveelistena. Selles, et soo pind tulevikus märjem saab olema, võib juba veenduda suletud kraavide kohal. Tolkuse matkarada pakub väga head võimalust selgitada soode veerežiimi taastamise vajalikkust ja tutvustada sellega seotud töid.

Joonis. Tolkuse raba taastamisala piirid


Lisa kommentaar

Email again: