RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
24. oktoober, 2016

Vaigupuu

Kui Indrek Hargla oma Süvahavva raamatus ja selle järgi vändatud teleseriaalis kirjeldas müstilist kurikaela Vaigutajat, siis tuli välja, et peale Moskva olümpiat sündinud inimestele ei öelnud termin 'vaigutamine' mitte kõige vähematki.

Nõukogude ajast jäänud vaigutuslangid on vaikselt, kuid jäädavalt kadumas, nii et väljaspool metsanduslikke õpperadu, kus vaigustuslõikega männi kõrval selgitav tahvlike seisab. Pole imestada, et karriks kutsutud vaigutusjälge võib mõnigi karu küüniseteritusjälgedeks pidada. See, muuseas, on tõestisündinud lugu, ja sobib ilmestama ka loodushariduse hetkeolukorda.  

Männivaigust toodetakse tärpentini ja kampolit mõnel pool tänaseni. Vaigustest männikändudest saadav tõrv on aga säästliku eluviisi laineharjal taassündi läbi tegemas. Lisaks tõhusale looduslikule puidukaitsevahendile on tõrv ka tuntud ravim - Soomes on ütlus, mida võiks parafraseerida nii, et kui enam tõrv, saun või viin ei aita, siis on küll surmatõvega tegu.


Lisa kommentaar

Email again: