Vaigupuu

Blogi
24.10.2016
merike.bezrodnaja

Kui Indrek Hargla oma Süvahavva raamatus ja selle järgi vändatud teleseriaalis kirjeldas müstilist kurikaela Vaigutajat, siis tuli välja, et peale Moskva olümpiat sündinud inimestele ei öelnud termin ‘vaigutamine’ mitte kõige vähematki.

Nõukogude ajast jäänud vaigutuslangid on vaikselt, kuid jäädavalt kadumas, nii et väljaspool metsanduslikke õpperadu, kus vaigustuslõikega männi kõrval selgitav tahvlike seisab. Pole imestada, et karriks kutsutud vaigutusjälge võib mõnigi karu küüniseteritusjälgedeks pidada. See, muuseas, on tõestisündinud lugu, ja sobib ilmestama ka loodushariduse hetkeolukorda.  

Männivaigust toodetakse tärpentini ja kampolit mõnel pool tänaseni. Vaigustest männikändudest saadav tõrv on aga säästliku eluviisi laineharjal taassündi läbi tegemas. Lisaks tõhusale looduslikule puidukaitsevahendile on tõrv ka tuntud ravim – Soomes on ütlus, mida võiks parafraseerida nii, et kui enam tõrv, saun või viin ei aita, siis on küll surmatõvega tegu.


Tagasi uudiste valikusse
Loe lisaks
Blogi

Jalase MKA soode veerežiimi taastamine

2024. aasta detsembris lõppesid Rapla maakonnas Jalase maastikukaitseala (MKA) soodes veerežiimi taastamistööd. Taastamistööde eesmärgiks oli läbi kuivenduskraavide sulgemise luua eeldused rabade, siirde- ja madalsoode ning soostuvate- ja soometsade iseloomuliku taimestiku säilimiseks ja taastumiseks.
03.02.2025
Blogi

Kuula: miks RMK märgalade taastamisega tegeleb?

Viimased ligi 30 aastat tähistatakse 2. veebruaril rahvusvahelist märgalade päeva, mille eesmärk on tõsta teadlikkust märgalade tähtsusest ja vajadusest neid kaitsta. RMK rollist käis Kuku raadios rääkimas juhatuse liige Kristjan Tõnisson.
31.01.2025