RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
09. detsember, 2022

Värvid puudel

Sageli võib metsas värvilt harjumuspäraste puude keskel kohata tuttavaid kaskesid, mände või haabu, mille tüvedele oleks otsekui keegi puistanud telliskivipunast, rohekaskollast või sinakasrohelist. Tundub, et mets pole koht grafiti jaoks, kes siis on see kunstnik, kes üritab puude tavalisi värve muuta?

Metsas on aga lugematu arv kodumaiseid kunstnikke – näiteks seened ja marjad, lilled ja lehed, ja siin on veel ühed maastikumaalijad – vetikad. Meie metsades on rohevetikad need, mis värvivad osade puude tüved näiteks punase tellise värvi. 

Stopp-stopp, see väide näib sisaldavat vastuolusid. Kuidas siis nii: vetikad, aga kasvavad puudel, neid nimetatakse rohelisteks ja nad ise on punased? Siin pole aga vastuolu, sest vetikaid on maa peal tohutu hulk liike ja värve, sealhulgas nn maapealseid, mis ei kasva vees, vaid eelistavad näiteks puutüvesid. 

Vaat selline rohevetikas Trentepohlia asub sageli haabadel või kaskedel. 

Niitjas rohevetikas Trentepohlia (ld Trentepohlia) haavakoorel

Ja ometi on see kummaline – miks nimetatakse haaval olevaid vetikaid roheliseks, kui nende värvus on punakas?

Tõepoolest, tavaliselt rohevetikad on rohelised. Ja on selge, miks: lõppude lõpuks on nende toitumiseks vajalik fotosüntees, milles osaleb aktiivselt roheline klorofüll. 

Kuid klorofülli leidub ka nendes punakates Trentepohlia lademetes koorel ja siin osaleb ta aktiivselt ka fotosünteesis, ent selle vetika roheline pigment on nähtamatu, kuna rakkudes on palju oranži pigmendiga karotenoide. 

Need Trentepohlia karotenoidide värvid näevad valge kasetohu taustal eriti eredad välja.

Rohevetikas Trentepohlia kasetohul

Seda saab seletada näitega puude roheliste lehtede sügisel kollaseks, punaseks ja oranžiks muutumisest. Praegusel aastaajal lakkab lehtedes klorofülli tootmine, mis suvel peitis oma rohelusega kõik need eredad karotenoidid, mis samuti lehtedes leiduvad. 

Siin on vastupidi: rohevetikate klorofüll ei mõelnudki kuhugi kaduda, kuid karotenoide ja muid mitmevärvilisi õlisid tekib neis nii palju, et rohelist värvi pole enam näha. Sellist maskeeringut vajasid need vetikad enda intensiivse päikesekiirguse eest kaitsmiseks ja pakaseperioodil ellu jäämiseks.

Rohevetikas Trentepohlia kasetohul

Tihtipeale puutüvesid ülevalt alla kattev telliskivipunane niitvetikas Trentepohlia on meie metsades üks levinumaid puude koorel kasvavaid rohevetikaid. 

Trentepohlia eelistab kõige sagedamini kaske, haaba või paplit, kuid harva ka mändi ning selle ilmumine männile on halb märk, mis viitab aluselisele õhusaastatusele.

Kasetohul asuv rohevetikas Trentepohlia näeb lähemal vaatlusel välja nagu telliskivipunast värvi pulbriline katt.

Trentepohlia rakud näevad mikroskoobi all välja nagu võileivale määritud forellimari – pidulik lauakaunistus.

Trentepohlia vetikad kasetohul mikroskoobi all

Veelgi suurema suurenduse korral võib eristada vetikaniite, mis koosnevad ümaratest Trentepohlia rakkudest, mis on täidetud oranži õliga.

Niitjas rohevetikas Trentepohlia (Trentepohlia umbrina) mikroskoobi all.Trentepohlia ühe ümara raku läbimõõt on umbes 20 mikromeetrit (0,02 mm)

Teine levinud rohevetikas, mis kasvab meie metsades puude koorel, on üherakuline helerohekas pleurokokk, mis moodustab pulbrilisi ladestusi peamiselt tüvede või kändude alumistele osadele ja reeglina põhjaküljele.

Üherakuline rohevetikas pleurokokk (Pleurococcus vulgaris)

Tihtipeale võib erkrohelist pleurokokki näha mitte ainult metsas, vaid ka näiteks puitehitiste pinnal: postidel, piirdeaedadel, kuuridel.

Üherakuline rohevetikas pleurokokk (Pleurococcus vulgaris) puupostil

Veendumaks, et meie ees on pleurokokk-vetikas, mitte maalrivärv või mõni muu tundmatu päritoluga aine, asetame väikese osa postilt maha kraabitud rohelisest pulbrist mikroskoobi alla. Ja me näeme pilti, mis koosneb üksikutest pleurokoki rakkudest, millest paljud on ühendatud kahe-, kolme- või neljarakulisteks rühmadeks. 

Rohevetikad nagu ka teised taimed tegelevad õilsa tööga, neelates süsihappegaasi ja vabastades atmosfääri hapnikku.

Üherakuline rohevetikas pleurokokk mikroskoobi all

Seetõttu ei tasu talvises metsas kõndides imestada, mõeldes: „Kuhu ma sattunud olen ja kas ma võin edasi minna? Äkki on see mingi piiripost, mis eraldab inimeste maailma metsakuningriigist?“  

Need on vaid looduse värvid – antud juhul talvist metsa kaunistavad vetikate värvid. Nii et nüüd, teadmistega relvastatud, võime julgelt edasi minna, kartmata olla metsapiiride rikkujad.

„Piiripost“ pole päris!


Lisa kommentaar

Email again: