RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
16. oktoober, 2020

Video – Lõhed tulevad…

Keila jõe suudme lähistel oleva kalakaamera ees tõotab minna järjest põnevamaks – oleks juba ka aeg. Õigupoolest eile, peale päikseloojangut juba ärevaks läkski, kui kell 18.37 märkasin kaamera ees ujumas üht kopsakat isaslõhet. Umbes pool tundi hiljem ilmusid vaatevälja üksteise järel isas- ja emaslõhe. Paaril korral näitas isane isend lähedalt ka hambaid. Mõistagi ta ei pea neid ekstra eksponeerima, sest need on kudemisajaks moondunud lõualuu tõttu koguaeg näha ja asjaolude kokkulangemise korral saab vaadata kinnise suuga looma hammaste vahelt kenasti läbi.

Hommikul oli veidi enne kella kuut veel suuri lõhesid näha.

Kui mõelda sellele, et see ruum, mida kaamera vaateväljas näeme, on vaid umbes kahe kuupmeetri suurune, kus me kalu üldse võime kehvast vee läbipaistvusest tingitult näha, siis võib arvata, et lõhede nägemine nii väheldases nägemishaardes ning küllalti laias jõelõigus on paras õnn, või siis kaamera asub tõesti õiges kohas – eks lähinädalad näitavad.

Lõhede kudemisaeg on hetkel veel ukse taga ja algab siis, kui veetemperatuur langeb jões 5-7 kraadini. Merevee temperatuur on praegu 11,5 kraadi ja küllap jõevesigi on veel sarnaselt soe, kuid jahedad ööd jahutavad vett kiiresti.


Siia juurde meelespea seoses lõhedega pähe tulla võivate ahvatluste leevendamiseks:
Teie tegevust jälgivad päeval kui ööl koprad, saarmad, kalakaitseinspektorid, vabatahtlikud, suurte lõugadega halastamatu koer ja miskit veel.
 

Lisa kommentaar

Email again: