RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
17. mai, 2024

Video: Nõnda veereb elu kulliperes

Uues kanakullipesas pulbitseb agar elu. Praegu näeme pesas lausa viite kanakullipoega, kes kasvavad vaata et silmnähtavalt. Nad paistavad kõik ka ühesuurused välja, olgugi et vanima ja noorima tibu vanusevahe on neli päeva. Igatahes on Alla tõeline kangelasema, sest leida viie pojaga kanakullipesa on pigem haruldane sündmus.

Kangelasema Alla oma viie pojaga

Esimene muna potsatas Ruudi ja Alla pessa juba 22. märtsil ning üheteist päeva pärast sai hiigelkurn täis – üllatusmuna tuli juurde 1. aprillil. Teatmekirjandusest leiab, et kanakullid hauduvad poegade koorumiseni 35–42 päeva, meie kullipesas läks aega esimese muna munemisest esimese tibu koorumiseni 45 päeva.


Videost näeme, et muidu rahulikku ja kullirütmis kulgevat pesaelu tuli ühel hommikul häirima võõras kanakull, sulestiku järgi otsustades oli ta eelmisel kevadel koorunud noorlind, kes sel aastal veel ei pesitse. Noored isased kanakullid saavad suguküpseks kaheaastaselt. Tont teab, kui kaugelt ta siia lendas, sest mittepesitsevad noorlinnud võivad sünnikodust hajuda kaugele, tal polnud ka rõngast jalas, mis linnu päritolu kohta teavet annaks. See kull ise teab, miks ta pesal istuvat Allat häirima tuli.

Võõras kanakull

Kui noored linnud võivad omale partneri leida vahel ka sadade kilomeetrite kauguselt, siis paari heitnud linnud, nagu Ruudi ja Alla, kodupesast kaugele ei lenda.

Teadagi, Ruudil on saatja selja peal ja sealt saadud andmete põhjal on röövlindude uurija Jaan Grosberg koostanud kaardi linnu kodupiirkonnast. Ruudi põhilised jahialad-meelispaigad Tartus on erinevad kalmistud ning pargid, kus leidub suurte võradega puid varjumiseks ja jahtimiseks. Näiteks on tema üheks lemmikpaigaks Toomemägi. Teda rõõmustab ka Raadi looduskaitseala ja lennuvälja ümbrus, kus ta sageli tegutseb.

Ruudi kodupiirkond ja pesa asukoht

Vaatame, kuis kullitibud kosuvad ja ühtäkki rõngad jalga saavad…

Lisa kommentaar

Email again: