Video: Nõnda veereb elu kulliperes

Blogi
17.05.2024
Tiit Hunt zooloog ja loodusfotograaf
zooloog ja loodusfotograaf

Uues kanakullipesas pulbitseb agar elu. Praegu näeme pesas lausa viite kanakullipoega, kes kasvavad vaata et silmnähtavalt. Nad paistavad kõik ka ühesuurused välja, olgugi et vanima ja noorima tibu vanusevahe on neli päeva. Igatahes on Alla tõeline kangelasema, sest leida viie pojaga kanakullipesa on pigem haruldane sündmus.

 
Kangelasema Alla oma viie pojaga
Kangelasema Alla oma viie pojaga

Esimene muna potsatas Ruudi ja Alla pessa juba 22. märtsil ning üheteist päeva pärast sai hiigelkurn täis – üllatusmuna tuli juurde 1. aprillil. Teatmekirjandusest leiab, et kanakullid hauduvad poegade koorumiseni 35–42 päeva, meie kullipesas läks aega esimese muna munemisest esimese tibu koorumiseni 45 päeva.

Võõras kanakull
Võõras kanakull

Kui noored linnud võivad omale partneri leida vahel ka sadade kilomeetrite kauguselt, siis paari heitnud linnud, nagu Ruudi ja Alla, kodupesast kaugele ei lenda.

Teadagi, Ruudil on saatja selja peal ja sealt saadud andmete põhjal on röövlindude uurija Jaan Grosberg koostanud kaardi linnu kodupiirkonnast. Ruudi põhilised jahialad-meelispaigad Tartus on erinevad kalmistud ning pargid, kus leidub suurte võradega puid varjumiseks ja jahtimiseks. Näiteks on tema üheks lemmikpaigaks Toomemägi. Teda rõõmustab ka Raadi looduskaitseala ja lennuvälja ümbrus, kus ta sageli tegutseb.

Ruudi kodupiirkond ja pesa asukoht
Ruudi kodupiirkond ja pesa asukoht

Vaatame, kuis kullitibud kosuvad ja ühtäkki rõngad jalga saavad…

Tagasi uudiste valikusse
Loe lisaks
Blogi

Jalase MKA soode veerežiimi taastamine

2024. aasta detsembris lõppesid Rapla maakonnas Jalase maastikukaitseala (MKA) soodes veerežiimi taastamistööd. Taastamistööde eesmärgiks oli läbi kuivenduskraavide sulgemise luua eeldused rabade, siirde- ja madalsoode ning soostuvate- ja soometsade iseloomuliku taimestiku säilimiseks ja taastumiseks.
03.02.2025
Blogi

Kuula: miks RMK märgalade taastamisega tegeleb?

Viimased ligi 30 aastat tähistatakse 2. veebruaril rahvusvahelist märgalade päeva, mille eesmärk on tõsta teadlikkust märgalade tähtsusest ja vajadusest neid kaitsta. RMK rollist käis Kuku raadios rääkimas juhatuse liige Kristjan Tõnisson.
31.01.2025