RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
15. jaanuar, 2021

Võlurtalve loomaaed

Lõpuks otsustas talv meid tõeliselt talvise ilmaga rõõmustada ja kuigi tugevat pakast pole veel olnud, on lund täiesti piisavalt. Mets on tulvil suusatajaid ja värskes õhus jalutajaid, mis tähendab, et päevasel ajal siin loomi ega linde ei kohta – nad on metsa sügavusse peitunud. Kuid metskitsede, rebaste, jäneste, põtrade, nugiste ja oravate jäljed annavad mõista, et nad on siinsamas, kusagil lähedal, ootavad hämarust, mil suusamägi lõpuks tühjaks jääb ja saabub aktiivse metsloomaelu aeg.

Kuid ei ole sugugi tingimata vajalik oodata õhtut, et näha huvitavaid loomi, ka ei ole tarvis selleks loomaaeda minna: neil päevil jõudsid koos lumega metsa ebatavalised olevused, keda muul aastaajal ei kohta. Tõsi küll, selleks, et neid näha, tuleb oma fantaasia maksimumi peale reguleerida.  

Mulle tundus, et metsaloomaia kangelastele ei teeks paha silmade juurde joonistamine – nii on neid kergem ära tunda.  

Siin ongi esimene olevus – oksal uinunud võimsa sabaga lumekõuts. Sõi kõhu lumehiiri täis ja nüüd näeb tõenäoliselt unes lumekiisut.

Aga see lumesisalik püüab madala jaanuaripäikese üksikuid kiiri.

Lumemäger valmistus puult alla hüppamiseks.

Siin on aga otsekui jaapani haiku:  Lumenugisel  ju talvekohev saba.  Pakane saabus.

Kas see on kobras? Igatahes on näha, et ta saba on juba ära kulunud ja kukub kohe-kohe küljest.

Lumesiisike, kus sa varem olid? Võib-olla Peterburis Fontankal?

Lumekägu.

Lumepapagoi.

Lumemadu.

Aga siin on jäätsirkuse põgenik – miniatuurne, kuid pika londiga lume-elevant.

Oi, aga kas sellist looma tunneb keegi? Maduoinas või lammasmadu?

Akrobaadist karu Lumekuninganna jäätsirkusest.

Aga neid lumejäneseid teab igaüks juba lapsepõlvest saati. Nad ilmuvad linnaparkidesse koos lumememmedega ja pärast ronivad puude otsas.

Ja ärge unustage – jaanuarikuu eelviimasel pühapäeval tähistame ülemaailmset lumepäeva, mille peamine mõte on talispordialade populariseerimine. 

Viimastel talvedel pole meie suusasõiduharrastajatel ega sportlastel lumega vedanud, kuid sellel aastal lubab taevane kantselei kaotatu tasa teha ning tähistada lumist tähtpäeva uute saavutustega või siis lihtsalt jalutada mööda valgeid radu, et leida tervist ja head tuju. 

Õnnitlen teid valge lume puhul!


Lisa kommentaar

Email again: