Laantest lagedateni – see on loodusblogi, mis saab olla abiliseks ja ehk ka innustajaks märgata rohkem enda ümber looduses kulgevat ning ise sinna sagedamini minna. Siin leiavad kajastust värsked, praegu looduses toimuvad sündmused. Blogis toimuvad ülevaated RMK Saaremaal paikneva reaalajas pilti edastava looduskaamera ees end näidanud loomaliikidest ja teavet neist endist. Praegu peamiselt hirvede tegevust jälgivast hirvekaamerast võib sobival ajal saada mäkrade tegemisi edastav mägrakaamera. Sedagi saame näha. Läbi foto- ja videoreportaazide saab  tutvuda loodusradadega, üksikobjektidega ja muude põnevate kohtadega ning sooloesinejatega – olgu nad siis taimed, loomad või inimesed. 

Tiit Hunt Zooloog ja loodusfotograaf 
30. juuni 2014

Oma näoga mänd

Vääna-Jõesuu lähedal rannikuäärses segametsas kasvab üks pilkupüüdev mänd.

Täies elujõus puu tüve alumises osas paikneb iseäraliku kujuga umbes 70 cm laiune pahk.

Pahk võib tekkida taimedel nii tüvele, okstele kui ka lehtedele. Putukate poolt tekitatud pahad esinevad lühiajaliselt ja enamasti noortel taimeosadel. Näiteks tamme-pahkvaablane eritab lehe sisse rakkude vohamist aktiveerivat vedelikku, mille tagajärjel kasvavad tamme lehe alaküljele jõhvikaid meenutavad pahad, igas neist areneb vastne.

Männi tüvel on aga paha kasvama pannud seen või bakter.

Harilikult olemegi harjunud nägema pahkasid puude tüvedel ja ei oskagi seostada, et kuskil lehe all või võrsel olevat putuka põhjustatud munakest kutsutakse ka pahaks.

Pahaga mänd

Muhu kiriku kõrval kasvaval ligi 6 m ümbermõõduga vanal saarepuul on hulgaliselt pahkasid tüvel ja okstel.Lisa kommentaar

Email again: