RMK looduskaamera jälgib mägraelu 12.06

RMK looduskaamera Saaremaal, mis talvel hirvede elu vaatles, on nüüdsest ümber tõstetud mägrauru juurde. Teadaolevalt pole mäkrade elu looduses nõnda varem vaadeldud ja seni on kaamerasilma ette jäänud kahe mägra askeldused. Veel pole selge, kas mägrapaar tänavu ka järelkasvu saab.
“Saaremaal on juba nähtud esimesi uru ees paterdavaid väikesi mägrakutsikaid, ent meie kaamera ees olevas mägralinnakus ei ole pojad end seni näidanud,” sõnas zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt, kes kommenteerib mäkrade toimetusi ja muud looduses toimuvat RMK veebis olevas loodusvaatlusblogis “Laantest lagedateni”.

Paarinädalase vaatlusperioodi põhjal, mil kaamera mägrauru ees on olnud, soovitab Tiit Hunt kaameral silm peal hoida eelkõige hommikul kella 5 ja 7 vahel ning õhtul kella 19 ja 21 vahel. Mägrakaamerat saab jälgida aadressil www.rmk.ee. Mai lõpus salvestatud klippi mäkrade toimetamistest näeb siin:

Tiit Hundi sõnul hakkavad mägrad sigima, kui nende vanus on vähemalt kaks aastat. „Ehk ongi nende loomade puhul siin tegu äsja suguküpseks saanud noorpaariga, kes oma paaritumistoimingut ka otse kaamera ees näidanud on,“ arvas Tiit Hunt. Mäkrade jooksuaeg leiab aset enamasti aprillist juunini, kuid on üsna tavaline, et see kestab veel ka septembris. Hundi sõnul ei pruugi mäger poegida igal aastal.

Veebruari lõpust mai keskpaigani oli RMK looduskaamera hirvede söögiplatsi juures, 11 hirve kõrval jäid vaatevälja ka paar põtra, metskits, mõned metssead, kährikkoerade paar, rebane ja arvatavasti just praegu jälgitavad mägrad, kelle linnak asub kaamera eelmisest asupaigast ca 500 meetri kaugusel.

Veebikaamera ostu rahastas RMK. Selle seadistamine ja paigaldamine toimus koostöös Looduskalender.ee portaaliga. Hatcami poolt komplekteeritud tehniline süsteem hõlmab uue põlvkonna Mobotix veebikaamerat, kasutusel on infrapunavalgustid ja päikesepaneelidel põhinev iseseisev energialahendus. Videostriimi edastab mobiilimastide kaudu Teetormaja ja vaatajatele muudab nähtavaks EENet.

RMK on Eesti riigile kuuluva metsa ja teiste mitmekesiste looduskoosluste hoidja, kaitsja ja majandaja. RMK teenib riigile metsa majandades tulu, kasvatab metsauuendusmaterjali ja korraldab metsa- ja looduskaitsetöid. Lisaks loob RMK looduses liikumise võimalusi ja kujundab loodusteadlikkust. RMK koosseisu kuuluvad Sagadi metsakeskus, Elistvere loomapark, Tartu puukool, 70% Eesti-Soome ühisettevõttest AS Eesti Metsataim ning Põlula Kalakasvatuskeskus. RMK-s töötab üle 700 inimese.

Lisainfo:
Tiit Hunt
Zooloog ja loodusfotograaf
Telefon 506 7488