Lorida Heina fotolavastused RMK Tallinna kontoris  17.01

Sisearhitekt Loreida Hein avab täna, 17. jaanuaril kell 17 RMK Tallinna kontori aatriumis installatsiooni „Seeking Souls“ – fotolavastused Eestis ja Islandil.

“Seeking Souls” (“Otsivad olendid” ehk “Hingi püüdes”) on fotolavastuste seeria, mida inspireerisid Eestis ja Islandi lummav loodus ja erakordsed heliskulptuurid. Piltide narrativi loovad kontekstuaalselt ümberpaigutatud väekad elemendid, millega kunstnik on reaalsust moonutanud. Tegemist on eksperimentaalse rändnäitusega, mis olenevalt asukohast eksponeerib erinevaid töid erinevas seades ning vastavalt sellele, millised kaadrid saavad kõrvuti, muutub vaataja jaoks ka jutustuse kulg.

Näitus oli 2016. aasta sisearhitektuuri aastapreemiate nominent ning on üles seatud ruumis, mis oli Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia 2013 avaliku ruumi kategooria üks võitjatest.

Lorida Heina jaoks algas lugu aastal 2012, kui ta kuulis, et eestlased ehitasid pisikesse külla Islandi idarannikul müstilise ümara betoonskulptuuri Tvísöngur – tänutäheks meie iseseisvuse tunnustamise eest esimese riigina aastal 1991. Ta otsustas omalt poolt tekitada silla Tvísönguri ja tolle Tallinnas asuva tahulise analoogi Cromatico vahel, mis püstitati lauluväljaku parki 2011. aastal, kui Tallinn oli Euroopa kultuuripealinn. Mõlema teose ehk mitmekõlaliselt resoneeriva ruumiansambli autor on saksa skulptor Lukas Kühne.

Näituse esimesed kaadrid on üles võetud hoopis Järlepa rabas, kui ühel maagilisel momendil puuris iidvana tamme okste vahelt läbi õhtune päiksekiir. Aasta hiljem läks kunstnik sama tamme juurde tagasi koos müstiliste metshaldjate ning „üles võetud“ Cromaticoga, et jäädvustada reaalsuse muutmise eksperimente. Loreida Hein: „Seejärel rändasid kangale prinditud Cromatico ja Tamm koos minuga koduses Eestis ja tuulisel Islandil, aga ka asustamata kivisel Rootsi saarekesel ja kuumas India päikeses, et näha, kuidas muutuv taust, vorm ja materjal muudab objekti mõju või vastupidi – et luua kardinaalselt erinevate paikade vahel tugev side. Loomulikult jõudsime ka Islandi Tvísönguri juurde!“

Viimati oli näitus üleval 2015. aastal Kultuurikatla aias PADA, enne mida toimusid pisemad installatsioonid Viljandimaal, Tartumaal, Põlvas, Värskas ja Vormsil. Ülevaade näitustest: www.facebook.com/seekingsouls

Muusad ja abilised:

Külli Rist, Kärt Loopalu, Eva Näripea, Anni Mäger, Kristi Jalakas, Grete Nagel, Kaili Lehtemaa, Dedik Ajus Ariana, Vivek Tyagi, Hogni Egilsson, Lukas Kühne, Mait Rõõmussaar, Aleksander Tukk, Priit Aasma, Kadri Laas, Ahti Sepsivart, Timo Subbi, Kard Männil, Kätlin Ölluk, Roman Kampus, Felix Kampus, Christer Saaliste, Icon Print, Pixmill, Abakhan Fabrics, Eesti Sisearhitektide Liit, Eesti Arhitektide Liit, Skyproff, Riigimetsa Majandamise Keskus.

Loreida Hein on 1980. aastal Tallinnas sündinud sisearhitekt ja ettevõtja. Ta on interjööriprojekte loova Stuudio La omanik ja moodulmööblit tootva LESS Furniture kaasomanik ning Eesti Sisearhitektide Liidu juhatuse liige. Ta on kujundanud mitmeid era‐ ja avalikke ruume ning teinud seinagraafikat ja kunstiprojekte koos erinevate loominguliste meeskondadega.

2016. aastal osales Loreida Hein ühe näitusetööga fotovõistlusel „Eesti JA Põhjamaad – Eesti KUI Põhjamaa?“, kus sai Tartu ülikooli eetikakeskuse lemmiku tiitli konkursitöö „Vaimu valgus“ eest.

Näitus on avatud RMK Tallinna kontoris (Toompuiestee 24) 17.0.-17.03 argipäeviti kl 9-18.

Lisainfo:
Loreida Hein
loreida@gmail.com
Tel 5647 9933