Kukkurtihane

Blogi
27.06.2019
Maria Plink

Vaadates aias lennuharjutusi tegevaid noori rasvatihaseid ja nende sünnipaika, meenus millegipärast maikuu alguses nähtud kukkurtihase pesa Peipsi suurimal saarel Piirissaares. Rasvatihastele minutitega laudadest kokku klopsitud pesakast ja  kukkurtihaste tõeline, vähemalt paar nädalat kestev meistritöö. Rasvatihaste pesakasti vooderdamiseks läks neil ainult paar-kolm päeva. Küllap on vähesed näinud Eestimaa pinnal kukkurtihase pesa ja teda ennast – vaatame siis siit.


Kukkurtihane on tegelikult üksnes tinglikult tihane, sest ta ei kuulu ülejäänud Eesti tihastega samasse tihaslaste Paridae sugukonda, vaid teise sugukonda kukkurtihaslased Remizidae. Oma käitumiselt ja välimuselt meenutab ta küll suuresti nö päris tihaseid, aga oma nime on ta saanud oma iseloomuliku pirnikujulise rippuva pesa järgi. Isaslind ehitab taimekiududest, villast, karvadest, ämblikuvõrgust jms-st, ja mille sisekujunduse eest hoolitseb juba emaslind. Vastupidavasse liikuvasse pessa muneb linnuema 6-8 (enamasti) valget muna, mille haudumine kestab paar nädalat ja järgmise paari-kolme nädala pärast on uus põlvkond kukkurtihaseid valmis juba oma tuules kõlkuvast kodust välja vupsama. Jääb vaid imestada, kuidas neil tormituules laperdavas pesas pea ringi käima ei hakka – või hakkab.


Tagasi uudiste valikusse
Loe lisaks
Uudis

Elistvere karu sai nimeks Mõmmu-Ursula

Metsas ema hooleta jäänud ja hiljuti RMK Elistvere loomaparki saabunud karu sai nimeks Mõmmu-Ursula. See arvestab karuplika senist hüüdnime Mõmmu ja nimekonkursi tulemust – Ursula on inspireeritud karu ladinakeelsest nimetusest Ursus.
22.03.2025
Blogi

Kanakullikaamera alustas neljandat hooaega

Kuulsust kogunud kanakullipaar Alla ja Ruudi sätib end ka sellel kevadel Tartu RMK taimlasse pesitsema. Nad on jäänud kindlaks eelmisel aastal männilatva ehitatud pesale ning aega-ajalt saab neid seal juba silmata.
21.03.2025