Soode taastamise programm sai avalöögi

Blogi
04.06.2014
Kaupo Kohv RMK looduskaitseosakonna juhataja
RMK looduskaitseosakonna juhataja

Mai lõpupäevadel allkirjastati projekteerimislepingud ligikaudu 2000 hektari sooelupaikade taastamise projekteerimiseks

Kõikidele märgalasõpradele on kindlasti hea uudis, et mai lõpus allkirjastasime projekteerimislepingu Endla looduskaitseala ja Soomaa rahvuspargi soode taastamistööde kavandamiseks. Projekt hõlmab ca 2000 hektarit, jagunedes järgmiselt: 1275 ha Soomaal ja 668 ha Endlas. Soomaal lisanduvad sellele veel metsise elupaigaeelistuste uurimisprojekti käigus taastamisele minevad Ördi ja Kikepera rabade servaalad. Projekteerijaks on OÜ Inseneribüroo Steiger

Tegemist on ulatusliku soode taastamisprogrammi avalöögiga. Keskkonnaministeeriumi juhtimisel on esmajärjekorras taastamisele
minevate soode nimekiri ka kokku pandud ja selle alusel saame taastamistegevusi senisest paremini kavandada. Järgneva 8 aastaga planeerime sulgeda kraave kokku üle 10 000 hektaril
soodes, mis hõlmavad nii madalsoid, siirdesoid kui ka kõrgsoid e.
rabasid.

Siiani on tehtud reaalseid töid väiksematel pindadel Soomaal Kuresoos (ca 80 ha) ning Endla soo lääneservas (ca 160 ha).  Suurema projektina peaks lähiajal reaalselt töösse minema Muraka soostiku servaalade taastamise projekt, mis hõlmab juba üle 1000 hektari sooelupaiku.

Foto. Mõne aastaga turbasamlasse kasvanud puitpais Soomaa rahvuspargis Kuresoos.

Neile, keda huvitab projekteerimise rahaline külg võin öelda, et projekteerimise hektarihind jääb vahemikku 25-30 eurot.

Tagasi uudiste valikusse
Loe lisaks
Uudis

Kikepera looduskaitsealal jätkuvad märgade metsade taastamistööd

Kikepera looduskaitsealal jätkuvad alates tänasest (10.08.26) tööd loodusliku veerežiimi taastamiseks. Tööde eesmärk on peatada kuivenduse tõttu kahjustada saanud märgade metsade hävimine ja luua soodsad tingimused elupaikade ja kaitsealuste liikide tervenemiseks.
10.08.2026
Blogi

Maastik mäletab: Saksamaa tudengid tutvusid Eesti märgalade taastamise looga

Juuli lõpus külastas Läänemaal asuvat Leidissood 21-liikmeline Saksamaa tudengite ja õppejõudude rühm Greifswaldi Ülikoolist, et tutvuda Eesti märgalade taastamise kogemusega. Õppeekskursiooni juhtis professor Gerald Jurasinski koostöös Michael Succowi Fondiga.
10.08.2026