Video: Loodus vallutab linna
Tallinna Haabersti linnaosa Sinilille lasteaia aia taga on juba palju aastaid kasvanud hariliku kikkapuu (Euonymus eropaeus) hekk. Mis siis sellest, las kasvab.
Sellisena aga, nagu see umbes viiekümne meetri pikkune hekk täna välja paistab, pole kindlasti kunagi varem nähtud.
Kikkapuu-võrgendikoi hekkHekk on tiheda valge looriga kaetud, kikkapuudel pole enam ühtegi rohelist lehte. Kõik kohad on kikkapuu-võrgendikoi (
Yponomeuta cagnagellus) röövikuid paksult täis, neid võib olla miljoneid ja nende niidist kootud loori jagub ka murule ning isegi lähedasele aiale. Kikkapuu-võrgendikoi sööb ainult kikkapuu värskeid lehti, õisi ja kasve ning ei puutu teisi põõsa- ega puuliike. Noor vaher heki keskel ja tuhkpuu taim loori all olid terved.
Kikkapuu-võrgendikoi aial Kikkapuu-võrgendikoi röövikud Kikkapuu-võrgendikoidKikkapuul on just praegu õitsemise aeg ja imekombel oli heki servas veel röövikutest puutumata õitega oks – homme seda kindlasti enam pole.
Võiks arvata, et sellise toidukülluse juures peaksid olema siin linnud parves kallal, aga ei ühtegi rasvatihast, musträstast, hall-kärbsenappi, linavästrikut või muud linnaeluga harjunud linnuliiki.
KikkapuuHarilik kikkapuu oli 2015. aastal Eesti aasta puu, aga see, kas tegu on pärismaise liigiga või mitte, paistab ikka veel natuke segane – ühed allikad väidavad, et tegu on kohaliku liigiga ja teisalt leidub risti vastupidisel arvamusel olevaid uurijaid. Lõuna-Eestis, kus teda on rohkem, tundub küll, et täitsa pärismaine – Haabersti linnaosas tundus teine täna päris ebamaine.
Pildistamise ja filmimise käigus pähe, riietele ja kaamerale pidevalt pudenevad vaglad tõid aga igati päeva sisse särtsu.
Kikkapuu õied Kikkapuu vili
Loe lisaks
2024. aasta detsembris lõppesid Rapla maakonnas Jalase maastikukaitseala (MKA) soodes veerežiimi taastamistööd. Taastamistööde eesmärgiks oli läbi kuivenduskraavide sulgemise luua eeldused rabade, siirde- ja madalsoode ning soostuvate- ja soometsade iseloomuliku taimestiku säilimiseks ja taastumiseks.
Viimased ligi 30 aastat tähistatakse 2. veebruaril rahvusvahelist märgalade päeva, mille eesmärk on tõsta teadlikkust märgalade tähtsusest ja vajadusest neid kaitsta. RMK rollist käis Kuku raadios rääkimas juhatuse liige Kristjan Tõnisson.