Kui tavaliselt käivad Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka podcastis „Ettemõte“ start-up ettevõtted, siis sel korral oli külaliseks RMK juhatuse esimees Mikk Marran. Naljaga pooleks ütles Marran, et head tööd teeb ta siis, kui kõik on temaga võrdselt rahulolematud – nii metsatöösturid kui ka looduskaitsjad, et vastutus Eesti kalliema vara haldajana on suur.
Vestluse käigus arutleti erinevatel teemadel – kuidas puhtalt lehelt organisatsiooni juhtima hakata ja millised muutused organisatsioonis läbi viidi, kuidas avalikkusega töötada, kas ja kuidas töötab RMK erinevate andmete avalikustamine ja kus on tasakaal metsamajandamises.
Marran sõnas, et RMK ei ole ainult metsade majandaja, vaid peab tegelema ka ühiskonna ootuste majandamisega samal ajal. „Me peamegi leidma tasakaalu punkti rahaliste ootuste vahel ja laiemate ühiskonna ootuste vahel,“ sõnas Marran. Ühiskonna ootustele vastamiseks otsustati ühe asjana avaldada kõik RMK andmed. Näiteks on avalikud kõik metsaandmed, aga ka kestvuslepingud.
„Maksimaalselt avatult ja avalikult teeme oma asju siin RMK-s ja ma arvan, et see on meile toonud mõne plusspunkti viimastel aastatel,“ sõnas Marran, lisades, et kõhklejaid ja kahtlejaid on muidugi igal pool, mitte ainult Eestis.
Eesti alanud debatt teemal, kas 70% metsast võiks olla majandatav mets ja kuni 30% kaitsealune mets. Küsimusele, kas debatt võiks lahenduse saada referendumi näol, vastas Marran, et ei pea seda mõistlikuks. „Seda võiks otsustada riigikogu ja praegu metsaseadus ongi muutmisel ja seal ongi plaanis 70/30 praegu kehtestada,“ lisas Marran.
Mis puudutab innovatsiooni metsanduses, peab Marran oluliseks seda, et RMK on hästi IT-põhine organisatsioon. „Kõik planeerimisotsused tehakse läbi erinevate algoritmide, me juba praegu kasutame päris korralikult AI lahendusi, eriti mis puudutab metsade majandamise planeerimist. Kaugseire on võtmesõna, ma arvan, et me oleme siin Balti-Põhja regioonis üks kõige tublimaid,“ tundis Marran oma organisatsiooni üle uhkust.
Pikemalt saab Mikk Marrani vestlust kuulata SIIT!